5 roślin domowych, z którymi poradzi sobie każdy!

Idealne zarówno do wnętrz, jak i na zewnątrz, te akcesoria z pewnością dodadzą koloru Twojej przestrzeni na zewnątrz. Można ich używać nawet do celów dekoracyjnych! Jeśli szukasz sposobu na pokazanie swojego zielonego kciuka, te rośliny będą idealnym dowodem.

1. Filodendron (Philodendron)

Roślina rośnie w lasach tropikalnych Ameryki Południowej. Ma formę pnącza lub małego drzewa z powietrznyi korzeniami. Jego nazwa rodzajowa (vinca) pochodzi z języka greckiego i oznacza „przytulony do drzewa”.

Jako roślina doniczkowa Filodendron występuje w dwóch formach – jako pnącze o małych lub dużych liściach oraz jako krzew. Jej skórzaste liście są zwykle zielone lub lekko czerwonawe. Większe winorośle czasami mają korzenie powietrzne.

2. Kroton (Croton sp.)

Drzewa Croton są w rzeczywistości dość łatwe do zidentyfikowania. Mają niepowtarzalny wygląd i wspólną nazwę. Ponadto nazwa botaniczna to greckie słowo oznaczające „kleszcz”. Nazwa zwyczajowa odnosi się do podobieństwa ich nasion do pająków. Te drzewa są rodzime w regionach tropikalnych lasów deszczowych, takich jak Indonezja i można je znaleźć w dowolnym miejscu na wysokości od 100 do 700 metrów nad poziomem morza na granicy wysokości.

Kroton to wiecznie zielony krzew, który może przybierać różne kształty, rozmiary i kolory. Ponadto są dostępne w różnych rozmiarach, dzięki czemu łatwo znajdziesz taki, który będzie pasował do Twojego domu. 

3. Sansewieria (Sansevieria)

Ta roślina jest jedną z najłatwiejszych w uprawie. Występuje w suchych regionach południowej Azji, co sprawia, że mimo to łatwo się rozwija. Gleba, na której zwykle rośnie, zawiera dużo gliny. Sansewieria ma trwałe liście, które pomagają jej wchłaniać wodę z gleby i magazynować składniki odżywcze. Mogą również przybierać różne kształty i rozmiary, co czyni je popularnym wyborem. Różne odmiany liści będą miały pewne zabarwienie, ale może to nie być bardzo spójne.

4.Szeflera (Schefflera)

Szeflery rosną w lasach liściastych Nowej Zelandii, Tajwanu i Australii, osiągając nawet 20 – 30 m wysokości. To jedna z bardziej popularnych roślin w tropikalnych i suchych regionach świata.

Jego liście są różnorodne i rosną energicznie, podobnie jak liście przypominające dłonie. Występuje w wielu formach, z których niektóre należą do gatunku Schefflera arboricola. W naturalnych warunkach może wyrosnąć na prawdziwe drzewo. Jej znakiem rozpoznawczym są liście w kształcie otwartej dłoni. 

5.Epipremnum (Scindapus)

Rodzina roślin znana jako „kwiat w kształcie kolby” jest powszechnie spotykana w lasach deszczowych Azji Południowo-Wschodniej i Indonezji. W tych lasach deszczowych jest źródłem pożywienia, a także „szczęścia”.

Epipremnum może rosnąć jako roślina zwisająca lub pnącze. Posiada ładne zielone liście z nieregularnym żółtym przebarwieniem. Przy uprawie należy uważać i regularnie sprawdzać kolor jej liści, ponieważ jest to wskaźnik tego, na ile była wystawiona na światło słoneczne – jeśli jest więcej chlorofilu zawierającego złote liście.

Co warto wiedzieć przed zakupem ?

  • Poprowadź roślinę do naturalnego światła, aby uzyskać lepsze światło słoneczne. Zwróć uwagę, ile wody potrzebuje roślina i pamiętaj, że brązowe plamy są zwykle oznaką niskiej wilgotności powietrza.
  • Upewnij się, że rośliny nie mają żadnych szkodników i wyglądają zdrowo. Tarczniki i wełnowce mogą powodować, że liście rośliny stają się parszywe lub brązowieją. 
  • Rośliny pnące potrzebują podparcia, aby korzenie utrzymały się w wilgotnej i żyznej glebie. Słup lub słupek może pomóc im dotrzeć do światła słonecznego lub utrzymać wagę.
  • Większość roślin jest wrażliwa na spadki temperatury poniżej 12-15 °C. Dlatego należy je transportować ostrożnie i zawsze przechowywać w chłodnym i wilgotnym miejscu podczas transportu.

Uprawa i pielęgnacja

  • Czasami Filodendron, szeflera i epipremnum muszą być wystawione na słońce, ale najpierw muszą być w zacienieniu. Kroton i sansevieria muszą już być na odpowiednim poziomie ekspozycji na światło słoneczne, aby dobrze rosnąć na zewnątrz.
  • Upewnij się, że gleba rośliny nigdy nie wysycha i że jest odpowiednio nawadniana. Upewnij się, że temperatura wody jest w temperaturze pokojowej.
  • Pielęgnacja: usuwaj brzydkie, pożółkłe liście 
  • Cięcie: gdy roślina za bardzo urośnie lub źle wygląda można ją przyciąć(poza sansewierią) Najlepiej zrobić to w ciemniejszym miesiącu. Dodatkowo warto raz w miesiącu nawozić kwiaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *