Aktywność fizyczna a jakość naszej skóry. Sprawdź jakie to ma znaczenie

Skóra jest największym organem w ciele, który odgrywa ważną rolę w wielu ważnych funkcjach. Zajmuje się regulowaniem temperatury ciała i oddychaniem, a także przekazywaniem ważnych informacji o naszym otoczeniu. Trudno określić, czy różne ćwiczenia prowadzą do lepszego kolorytu skóry, czy też osoby, które nie ćwiczą, mają słabą skórę. Jednak ogólne pozytywne skutki ćwiczeń obserwowane w badaniach na populacji ogólnej sugerują, że może istnieć związek. Czy lubisz sport? Wiemy, jak ważne jest, aby ludzie dobrze wyglądali, kiedy wychodzą. Oto kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji skóry przed i po treningu.

Pozytywny wpływ ćwiczeń na skórę widać poprzez widoczne zmiany. Sprawi, że Twoja skóra będzie wyglądać jaśniej i młodziej

Bez względu na to, ile ćwiczysz, Twoja skóra pozostanie witalna i zdrowa. Trening może zapewnić Ci bardziej wyrafinowany wygląd, jednocześnie poprawiając zdrowie Twojego ciała i twarzy.

Trening siłowy powoduje mikrouszkodzenia w mięśniach, które pobudzają włókna do regeneracji. Grupa naukowców zbadała, w jaki sposób ćwiczenia fizyczne wpływają na organizm i odkryli, że ćwiczenia oporowe, a także cardio, pomagają również uwalniać przeciwzapalne i zmniejszać hormon stresu w odpowiedzi na mikrouszkodzenia. Twoje serce pompuje krew w całym ciele, dostarczając tlen do komórek. Aby przyspieszyć proces tego przepływu krwi, dobrym pomysłem są ćwiczenia cardio, ponieważ zapewniają wyższy opór niż zwykłe codzienne ruchy. Ponadto zwiększa poziom składników odżywczych w skórze. W wyniku zwiększonego krążenia skóra jest zdrowsza i znacznie szybciej niż dotychczas wchłania silniejsze kosmetyki i składniki żywności. Dzięki zwiększonemu ukrwieniu skóry głowy i dotlenieniu mieszki włosowe są odżywione, co sprawia, że stają się mocniejsze, włosy mniej wypadają i szybciej rosną. Regularna aktywność fizyczna poprawia produkcję kolagenu, który bierze udział w rozwoju zdrowej skóry. Jakość i wygląd Twojej skóry mogą być zauważalnie lepsze. A według Uniwersytetu w Ontario, kiedy serce zaczyna bić szybciej, mięśnie pompują więcej białka, które stymuluje mitochondria komorowe.

Stwierdzono, że wszystkie rodzaje ćwiczeń mają pozytywny wpływ na skórę. HIIT i ćwiczenia wytrzymałościowe są jednymi z najbardziej korzystnych, ponieważ zwiększają aktywność kluczowego enzymu, telomerazy, która pomaga chronić DNA i wzrost komórek. Według badań osoby aktywne mogą leczyć rany skóry średnio o 9 dni szybciej niż osoby nieaktywne. Ćwiczenia pomagają zmniejszyć podwyższoną odpowiedź immunologiczną i hormonalną na stres. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że stres może powodować różne problemy zdrowotne. Wywołuje szereg reakcji fizjologicznych w organizmie, w tym egzemy, stany zapalne i reakcje alergiczne. Jednak dzięki samokształceniu możesz zminimalizować ryzyko wystąpienia przewlekłych zmian skórnych i utrzymać układ odpornościowy.

Pot a wygląd twojej skóry

Pot to naturalny sposób na ochłodzenie organizmu. Składa się w 98% z płynnej wody, a pozostałe składniki to mocznik i kwas mlekowy, które często znajdują się w kosmetykach, aby zapewnić im efekt nawilżający. Kiedy biegasz, twoje pory otwierają się i uwalniają zanieczyszczenia, takie jak bakterie. Pot odgrywa również ważną rolę w systemie przeciwdrobnoustrojowym, ponieważ zawiera dermycydynę – która działa jako pierwsza bariera przed bakteriami. Pocenie się jest sposobem na ochłodzenie ciała. Powodem, dla którego jest to dobry pomysł dla organizmu, jest to, że powoduje on uwalnianie przez skórę wolnych rodników, co zwiększa ochronę skóry przed uszkodzeniem przez promieniowanie UV. Przyspieszenie tego procesu może zwiększyć prawdopodobieństwo starzenia się. Zapoznałeś się już z instrukcją, która każe umyć całe ciało po treningu. Dzieje się tak, ponieważ przebywanie w pocie może prowadzić do szkodliwych zjawisk na skórze: chodaki z czerwonymi grudkami.

Być może słyszałeś, że utrzymanie formy ma wiele zalet. Ale może to nie nastąpić, dopóki nie zaczniesz widzieć ich wokół siebie, czy stanie się jasne, jak ważny jest dla ciebie ten nawyk. Dobrą wiadomością jest to, że ćwiczenia fizyczne mogą poprawić wiele rzeczy w Twoim życiu, w tym wygląd, zmniejszając ryzyko przewlekłych zmian skórnych i rewitalizując komórki.

Istnieje kilka zagrożeń związanych z ćwiczeniami, które mogą być szkodliwe dla skóry.

Może powodować stany zapalne, zaczerwienienia i owrzodzenia. Wyższa intensywność ćwiczeń może również zwiększyć szanse na wypryski. 

Chociaż regularne ćwiczenia mogą mieć negatywny wpływ na twoją skórę, istnieje również wiele korzyści. Osoby cierpiące na trądzik różowaty lub inne zaczerwienienia mogą zauważyć niedrożność, jeśli nie będą odpowiednio dbać o swoją skórę. Wykonywanie ćwiczeń może wywołać trądzik, szczególnie u osób, które dużo się pocą. Ciało wytwarza duże ilości potu, aby zachować chłód, ale jeśli pory nie przepuszczają tego potu, może się tam zbierać brud i makijaż. Spowoduje to zatkanie porów, co prowadzi do wyprysków i innych przebarwień na skórze. Ciągłe zaostrzanie się trądziku, łojotokowego zapalenia skóry i trądziku różowatego powoduje, że trzeba jak najszybciej umyć lub zakryć twarz i zastosować odpowiednie kosmetyki.

Okazuje się, że osoby cierpiące na autoimmunologiczne choroby skóry mogą być zestresowane podczas fizycznego kontaktu. W takich przypadkach uwalniają leukocyty, co prowadzi do stanu zapalnego i pojawienia się ran. Pamiętaj, że pomimo kilku chorób skóry, badania pokazują, że aktywność fizyczna jest nadal korzystna dla Twojego zdrowia. W rzeczywistości przynosi wiele korzyści znacznie przewyższających negatywy. Zawsze należy skonsultować się z dermatologiem przed zaprzestaniem jakiejkolwiek formy aktywności fizycznej, aby mógł zalecić odpowiedni sposób postępowania. Osobom z trądzikiem różowatym zaleca się ćwiczenia w chłodnym otoczeniu, pływanie lub nakładanie chłodnych okładów na problematyczne partie ciała. Osoby z egzemą lub łuszczycą mogą chcieć wcześniej nałożyć warstwę oleju. Niedawne badanie opublikowane w Journal of Investigative Dermatology wykazało, że ćwiczenia fizyczne mogą prowadzić do starzenia się skóry, oparzeń słonecznych, a nawet raka, jeśli trenujesz na świeżym powietrzu z wysoką ekspozycją na promieniowanie UV. Uważaj, aby uniknąć tych problemów, odpowiednio dbając o swoje ciało i regularnie ćwicząc stosowanie kremów przeciwsłonecznych.

Jak skutecznie chronić skórę przed, po i w trakcie treningu:

  • Jeśli chcesz uchronić się przed negatywnymi skutkami promieniowania UV, wykonaj trzy proste kroki: nałóż krem przeciwsłoneczny na twarz i ciało.
  • Przed użyciem sprzętu na siłowni lub w domu należy go zdezynfekować lub umyć. Jest to niezbędne, ponieważ będziesz dotykał swojej twarzy pośrednio.
  • Nie nakładaj makijażu przed sesją treningową.
  • Po ukończeniu szkolenia i oczyszczeniu się, powinieneś poważnie zastanowić się, jakie rzeczy chcesz zmienić. Spróbuj też zmienić swój styl! I nie zapomnij wziąć prysznica z delikatnym środkiem czyszczącym.
  • Podczas uprawiania sportu ważne jest, aby nosić ubrania, które nie powodują podrażnień skóry, co może prowadzić do otarć i wysypek. Dzięki właściwościom przeciwdrobnoustrojowym te sportowe ubrania są idealne na zewnątrz.

 Jak długo trenować, aby cieszyć się lepszym wyglądem skóry

Wiele badań wskazuje na korzyści zdrowotne i wygląd wynikające z ćwiczeń. Ale niezależnie od tego, ile czasu poświęcisz na ćwiczenia, korzyści zaczną pojawiać się na Twojej skórze po 30 minutowym treningu, byle był regularny. WHO zaleca co najmniej 150 minut ćwiczeń tygodniowo, głównie w formie aktywności o niskiej lub umiarkowanej intensywności. Aby osiągnąć ten cel, potrzebne są trzy 50-minutowe treningi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *