Cena mieszkania – zobacz co ma na nią wpływ

Jeśli planujesz w najbliższej przyszłości zakup mieszkania, prawdopodobnie już teraz interesuje Cię, co, gdzie i za ile możesz kupić. Rynek mieszkaniowy jest tak szeroki, że można na nim znaleźć zarówno małe kawalerki za niewielkie pieniądze, jak i penthouse’y za miliony. Dzięki temu każdy może znaleźć coś dla siebie. Czasami jednak zaczynamy porównywać ceny mieszkań o podobnym metrażu i okazuje się, że różnice w cenach są znaczące.

Lokalizacja

Pierwszą rzeczą, która wpływa na cenę mieszkania, jest jego lokalizacja. W Moskwie, na przykład, są obszary o wysokim popycie i inne mniej popularne. I w zależności od tego czynnika mieszkania kosztują więcej lub mniej pieniędzy.

Wielkość

Drugim czynnikiem wpływającym na koszt mieszkania jest jego wielkość: jeśli jest ono małe, to będzie tańsze niż duże z takimi samymi udogodnieniami i w takim samym stanie. Jeśli jednak Twoja rodzina się powiększy lub jeśli często masz gości (na przykład z powodu zamieszkania za granicą), sensowniej będzie kupić większy dom, ponieważ łatwiej będzie pomieścić ich wszystkich w jednym miejscu, niż wynajmować kilka mieszkań osobno.

Stan

Drugim istotnym czynnikiem wpływającym na cenę mieszkania jest jego stan i rozkład. Mieszkania wykończone pod klucz lub odnowione są droższe niż mieszkania w stanie do wykończenia lub remontu. Bardzo ważny jest również układ mieszkania. Im bardziej jest on funkcjonalny, tym lepiej. Małe i niewygodnie rozmieszczone pokoje, małe okna czy niekorzystny układ mieszkania obniżają jego wartość.

Wysokość

Na wartość mieszkania może wpływać także jego wysokość. W budynkach pretendujących do miana apartamentowców mieszkania mają zazwyczaj 2,70-2,90 m wysokości, czyli znacznie więcej niż standardowe 2,5 m w typowym mieszkaniu w bloku. Wyższa wartość mieszkania może też wynikać z lepszego standardu budynku. Mamy tu na myśli takie udogodnienia, jak cichobieżna winda, podziemny parking czy sposób wykończenia części wspólnych.

Liczba pokoi w mieszkaniu

Nie jest tajemnicą, że mieszkania z jedną sypialnią są tańsze od mieszkań z dwiema sypialniami, ale są wyjątki! Jeśli mieszkanie ma dodatkowe udogodnienia, takie jak balkon czy kominek, jego cena może być wyższa niż cena mieszkania z jednym pokojem więcej, ale bez żadnych dodatkowych udogodnień.

Dodatkowe udogodnienia

Ważnym elementem wpływającym na cenę mieszkania są również dodatkowe udogodnienia. Mowa tu m.in. o całodobowej ochronie, zamkniętym terenie osiedla czy portierze, który jest obecny w recepcji budynku 24 godziny na dobę. Te dodatkowe usługi znacznie podnoszą standard całego osiedla, co znajduje odzwierciedlenie w cenie znajdujących się tam mieszkań.

Rodzaj budynku

Mieszkania z wysokimi sufitami, dużymi oknami i przestronnymi pokojami mają zwykle wyższe ceny niż te z niskimi sufitami lub małymi pokojami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *