Depilacja laserowa – nowoczesny sposób na pozbycie się niechcianego owłosienia. Co warto o niej wiedzieć?
Depilacja laserowa, czyli laserowe usuwanie włosów, to sposób na trwałe pozbycie się niechcianego owłosienia. Uważa się ją za bardzo skuteczne rozwiązanie, a jednak niektórzy ludzie wciąż wahają się, czy spróbować. Powody, dla których jej unikają mogą być różne, ale najczęstsze z nich to niewygoda, ból i koszt zabiegu. Jednak te czynniki nie powinny Cię odstraszyć, jeśli naprawdę chcesz pozbyć się niechcianych włosów. W końcu depilacja laserowa jest uważana za skuteczne i bezpieczne rozwiązanie do długotrwałego usuwania włosów.
Co to jest?
Depilacja laserowa to nowoczesny sposób usuwania włosów, który w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Większość osób odstrasza słowo „laser”, ale w rzeczywistości jest to nic innego jak wiązka energii o wysokiej energii, która namierza ciemne pigmenty i usuwa je. Sam proces jest dość prosty: lekarz najpierw stosuje miejscowy środek znieczulający, aby nie powodować bólu i podrażnienia u pacjenta, a następnie przechodzi do nakładania żelu ochronnego przed rozpoczęciem właściwej procedury. Zazwyczaj przeprowadza się go w krótkich seriach, w odstępach kilkusekundowych każda, bez konieczności stosowania znieczulenia.
Koniec procedury będzie oznaczony przez zniknięcie wszelkich wrażeń w obszarze, który został potraktowany, co zajmie od 24 godzin do kilku dni, aby przejawić. W większości przypadków ludzie mówią, że nawet nie zdają sobie sprawy, że są pozbawieni włosów, dopóki nie przypomni im o tym przyjaciel lub członek rodziny. Należy również pamiętać, że laser może mieć wpływ na skórę i może ona stać się ciemniejsza lub lekko przebarwiona. Jeśli zauważysz coś nietypowego lub coś Cię niepokoi, nie wahaj się skontaktować z kliniką lub swoim lekarzem; będą oni w stanie rozwiać Twoje wątpliwości.
Jak działa depilacja laserowa?
Zasada depilacji laserowej jest prosta: laser celuje w melaninę w mieszkach włosowych i wysyła miliardy fotonów do korzenia każdego mieszka. Melanina jest częścią skóry, która nadaje jej kolor, a także jest główną częścią struktury każdego włosa, więc kiedy fotony docierają do korzenia, powodują uszkodzenie termiczne. W rezultacie każdy włos staje się niezdolny do produkcji nowych białek, co skutecznie zatrzymuje jego wzrost.
Czy jest to bezpieczne?
Lasery stały się ulubionym narzędziem do usuwania niechcianych włosów na ciele. Są one wykorzystywane do leczenia różnych warunków, w tym wzrostu włosów na twarzy, nogach i innych obszarach ciała. Celem jest zmniejszenie lub wyeliminowanie wzrostu włosów. Jednak, jak w przypadku każdego zabiegu medycznego lub procedury, istnieje ryzyko związane z poddaniem się depilacji laserowej.
FDA sklasyfikowała lasery jako urządzenia medyczne. Dlatego podlegają one tym samym przepisom, co inne urządzenia medyczne przeznaczone do poprawy wyglądu osób. Przed użyciem urządzenia laserowego do celów kosmetycznych, dermatolodzy i inni dostawcy usług medycznych muszą odbyć szkolenie w ramach akredytowanego programu bezpieczeństwa laserowego (LSP). LSP są niezależnymi organizacjami uznawanymi przez FDA za prowadzące szkolenia w zakresie bezpiecznego stosowania laserów do zabiegów estetycznych. Szkolenie można uzyskać poprzez samodzielną naukę lub akredytowany program edukacyjny LSP.
Oprócz odbycia szkolenia zatwierdzonego przez LSP w akredytowanej organizacji, dostawcy usług medycznych muszą przestrzegać przepisów FDA przed użyciem urządzeń laserowych do zabiegów kosmetycznych na pacjentach. Obejmują one: etykietowanie i materiały instruktażowe; inspekcje obiektów; procedury rejestracji i wpisywania na listę; wymagania dotyczące systemu jakości; nadzór po wprowadzeniu na rynek; zgłaszanie zdarzeń niepożądanych; oraz wymagania dotyczące prowadzenia dokumentacji. Należy zapytać dostawcę, czy przeszedł on zatwierdzone przez FDA szkolenie w zakresie bezpieczeństwa lasera przed przeprowadzeniem zabiegu.
Największym ryzykiem są różnego rodzaju oparzenia: oparzenia skóry i oparzenia optyczne. Te pierwsze mogą być spowodowane nieodpowiednim systemem chłodzenia, który pozwala laserowi nagrzewać się zbyt szybko i spalać skórę. Te drugie mogą być spowodowane przez niewydolny system chłodzenia, który pozwala światłu lasera nagrzewać się zbyt szybko i przepalać tkanki.