Jak działają lampy solarne?

Coraz częściej przy domach, firmach, na balkonach, tarasach, podwórkach, ogrodach, a także działkach spotykamy oświetlenie solarne. Klimatyczne, ozdobne lampy solarne ogrodowe zyskują na popularności dzięki wielu zaletom, jakie niesie za sobą ich stosowanie. Lampy solarne do ogrodu są bardzo proste zarówno w montażu, jak i działaniu, a ponadto dają bardzo estetyczne, nastrojowe oświetlenie.  Solarne oświetlenie stanowi świetne rozwiązanie we wszystkich miejscach, gdzie nie można założyć standardowej instalacji elektrycznej lub tez jej założenie jest po prostu nieopłacalne. Na czym więc polega działania lamp solarnych?

Lampy solarne, jak sama nazwa wskazuje, są to lampy, których działanie opiera się i jest zależne od słońca. Zasada działania lamp solarnych jest niemiernie prosta. Lampa solarna posiada wbudowany panel solarny, który w ciągu dnia wystawiony jest na działanie promieni słonecznych. Panel solarny to swoisty akumulator, który gromadzi energię słoneczną, ładując tym samym lampę. Po zmierzchu lampy solarne do ogrodu włączają się, korzystając ze zgromadzonej w ciągu dnia energii słonecznej. Dodatkowym udogodnieniem są lampy solarne z czujnikiem ruchu, które włączają się, wykrywając ruch z odległości kilku metrów. Lampy solarne z czujnikiem ruchu świetnie sprawdzają się do oświetlenia chodników i ścieżek w ogrodzie lub tez przed wejściem do domu. 

Budowa i mechanizm działania lamp solarnych 

Lampy solarne działają wiec na bazie odnawialnego źródła energii, co sprawia, że nie trzeba doprowadzać do nich kabli zasilających i podłączać do prądu. Panel lamp solarnych jest na tyle czuły, że wyłapuje promienie słoneczne nawet w pochmurne dni. Lampy solarne ogrodowe mają dość prostą budowę. Składają się z trzonka, klosza, diody LED, baterii (akumulatora), płyty kontrolera, fotorezystora, baterii słonecznej oraz szkła ochronnego. Promienie słoneczne padające na baterię słoneczną, czyli panel solarny, są gromadzone przez ogniwo fotowoltaiczne. To z kolei przekazuje się do akumulatora, gdzie energia jest magazynowana. Gdy zapada zmrok, jest to wykrywane przez fotorezystor, który z kolei przekazuje te informacje do płyty kontrolera. W kolejnym etapie energia zgromadzona w akumulatorze wyzwala światło za pomocą żarówki LED lub diody i solarne lampy świecą. 

Najistotniejsze w procesie działania lamp solarnych jest to, że lampy solarne nie świecą cały czas, a jedynie, gdy jest ciemno. Taki mechanizm jest możliwy, ponieważ zawarty w lampie układ elektryczny wyłącza światło dopiero w momencie, gdy do baterii słonecznej dociera niewiele promieni słonecznych. Po zmierzchu sterownik automatycznie włącza halogen solarny. Nowe, w pełni naładowane lampy solarne utrzymują światło przez około 8 godzin bez przerwy. Czas działania lampy jest oczywiście uzależniony od intensywności nasłonecznienia w ciągu dnia, a także pojemności akumulatora lampy. Lampy z wmontowanym czujnikiem ruchu włączają się natomiast, gdy wykryją ruch w odległości kilku metrów od czujnika. 

Proste i bezpieczne oświetlenie ogrodowe – dlaczego warto stosować lampy solarne? 

Lampy solarne sprawdzą się przede wszystkim tam, gdzie doprowadzenie energii elektrycznej jest nieekonomiczne lub nawet niemożliwe. Oświetlenie solarne znakomicie nadaje się do ogrodu, gdzie tanim kosztem i w prosty sposób możemy rozjaśnić każdy zakątek bez kłopotliwego prowadzenia tam kabli. Lampy solarne do ogrodu są nie tylko ekonomiczne i ekologiczne, ale także tworzą bardzo nastrojowy klimat wokół domu. Świetnie sprawdzą się również na balkonach, tarasach, przy chodnikach czy też oczkach wodnych. Solarne oświetlenie wszelkich zbiorników wodnych jest łatwe, bezpieczne i wygodne. Nie musimy martwić się bliskim sąsiedztwem przewodów elektrycznych i wody, gdyż lampy solarne są instalowane bez kabli. Tym samym lampy solarne działają również, gdy zabraknie prądu. Ze względu na korzystanie z odnawialnego źródła energii, jakim jest energia słoneczna, lampy solarne są ekologiczne, a tym samym oświetlenie ogrodu za ich pomocą jest przyjazne środowisku.

O czym należy pamiętać przy stosowaniu lamp solarnych?

Montując popularne lampy solarne, przede wszystkim należy pamiętać o usunięciu folii zabezpieczającej, w przeciwnym wypadku lampa nie będzie mogła się naładować. Jeżeli umieścimy lampy solarne w zbyt dużym cieniu lub też miejscu, gdzie w ogóle nie docierają promienie słoneczny, wówczas mogą one nie świecić. Lampa solarna do pełnego naładowania potrzebuje około 6 godzin bezpośredniego naświetlenia światłem słonecznym, więc jeśli pierwszy raz umieścimy naszą lampę w ogrodzie wieczorem lub w nocy, może ona od razu nie świecić. Taka sama sytuacja ma miejsce, jeśli solarne lampy zbyt mocno pokryją się zanieczyszczeniami. Błoto, kurz czy pył mogą sprawić, że lampa solarna nie naładuje się w dostatecznym stopniu i tym samym nie będzie świecić. Warto więc utrzymywać lampy solarne w czystości, zwłaszcza że w przypadku dostania się zanieczyszczeń do wnętrza lampy, może ono uszkodzić kontroler i na stałe popsuć nasze lampki ogrodowe. Przy zakupie lamp warto sprawdzić klasę szczelności. Lampy solarne są umiejscowione na zewnątrz, a tym samym narażone na działania czynników zewnętrznych, takich jak deszcz, śnieg, wiatr. Dobra jakość wykonania lampy solarnej zminimalizuje ryzyko jej zalania podczas ulewy. 

Reasumując – lampy solarne w ogrodzie, na tarasie, balkonie czy działce to znakomity sposób oświetlenia przestrzeni bez montowania kabli i użycia prądu. Popularne lampki ogrodowe są proste w montażu i działaniu, ekonomiczne i przyjazne środowisku. Lampy solarne z czujnikiem ruchu z kolei znakomicie sprawdzają się przy chodnikach, bramach czy wejściu do domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *