Jak odnowić tarasy po zimie? Kilka wskazówek, dzięki którym zyskasz taras jak nowy!

Tarasy drewniane, z kostki brukowej czy kompozytowe – każdy właściciel tarasu chce, aby były zadbane i cieszyły swoim pięknem w sezonie wiosenno–letnim. Jak to zrobić? Od czego zacząć? W tym materiale przedstawimy kilka cennych wskazówek, jak dbać o tarasy drewniane.

Kilka kroków, które sprawią, że taras będzie wyglądał jak nowy:

Czyszczenie

Po pierwsze, przed przystąpieniem do impregnacji zaleca się dokładne oczyszczenie tarasu. Brud i mech należy usunąć z powierzchni za pomocą szczotki lub miotły, a następnie umyć ją za pomocą węża z wodą. Jeśli na pokładzie znajduje się dużo luźnego brudu i chcesz się go szybko pozbyć, możesz użyć do tego celu myjki ciśnieniowej.

Jeśli Twój drewniany pokład nie był impregnowany przez kilka lat, przed nałożeniem oleju powinieneś rozważyć wyczyszczenie go specjalnymi środkami do czyszczenia drewna. Takie środki zawierają związki chemiczne, które usuwają plamy z drewna i przywracają jego naturalny kolor po tym, jak spadający deszcz lub śnieg wsiąknie we włókna drewna.

Olejowanie

Olejowanie jest najważniejszą częścią odnawiania tarasów po zimie, ponieważ chroni je przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz czy promienie UV, i nadaje im ostateczny, pożądany efekt dekoracyjny. Jak wspomniano we wstępie, do wszystkich powierzchni poziomych, w tym tarasów, zaleca się stosowanie oleju do drewna. Produkt ten ma niebywałą przewagę nad innymi produktami do ochrony i dekoracji drewna – prawidłowo nałożony nie pozostawia filmu, więc przy ponownym odświeżaniu nie ma potrzeby szlifowania.

Przed rozpoczęciem prac na tarasie upewnij się, że masz przygotowane narzędzia: pędzle odpowiednie do malowania (powinny być nieco mniejsze niż powierzchnia), wałki piankowe, a nawet niezbyt grube ręczniki lub szmatki. Ważne jest, aby nie tylko mieć wszystko przygotowane, ale także dokładnie umyć ręce przed dotknięciem czegokolwiek innego – nawet jeśli jest to tylko ubranie!

W jaki sposób nakładać olej?

Oleje to naturalne substancje, które chronią drewno przed wilgocią i promieniowaniem ultrafioletowym. Wnikają one głęboko w drewno i tworzą wodoodporną barierę, która chroni je przed gniciem, pleśnią i grzybami. Są to najlepsze materiały do odnawiania tarasów po zimie.

Oleje należy nakładać pędzlem, najlepiej tzw. ławkowcem, lub przecierać bawełnianą szmatką. Nadmiar oleju, który się nie wchłonął, należy rozprowadzić na jeszcze niezabezpieczonym drewnie lub wytrzeć suchą bawełnianą szmatką. Tak zabezpieczony taras będzie miał pięknie podkreślony rysunek drewna. Jeśli zastosujemy olej bezbarwny, wydobędziemy naturalny kolor drewna, a wersje kolorystyczne nadadzą mu nowy wygląd. Na koniec cały taras zyska miękkie, satynowe wykończenie.

Najważniejszą rzeczą przy pielęgnacji tarasów drewnianych jest ich odpowiednia ochrona w okresie zimowym, aby nie wymagały zbyt wiele troski wiosną, gdy trzeba będzie je oczyścić przed ponownym użyciem.

Na kolor drewna będą miały wpływ następujące czynniki:

  • każdy gatunek drewna ma nieco inny skład żywic, olejów i garbników. Będą one reagować z nałożonym olejem i za każdym razem nadawać mu inny odcień. Na jednym gatunku drewna dany kolor będzie miał jasnobrązowy odcień, podczas gdy na innym ten sam kolor brązu może przejść w odcień czerwieni;
  • im bardziej szorstkie drewno, tym ciemniejszy może być kolor – większe pory w drewnie pozwolą na osadzenie się większej ilości pigmentów i zmianę koloru;
  • analogicznie do stopnia oszlifowania drewna, nakładane są kolejne warstwy oleju. Każda kolejna warstwa oleju będzie zmieniać kolor drewna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *