Jak skutecznie oszczędzać na prądzie? Poznaj stawki za zużycie energii o różnych porach dnia

Jednym z głównych sposobów, w jaki wiele osób może zmniejszyć swoje rachunki za energię elektryczną jest skorzystanie z taryf czasowych oferowanych przez lokalne firmy użyteczności publicznej. Stawki czasowe opierają się na założeniu, że istnieją różne okresy „zapotrzebowania” na energię elektryczną w ciągu dnia – okresy szczytowe, kiedy wszyscy używają dużej ilości energii na raz, oraz okresy pozaszczytowe, kiedy zużycie energii elektrycznej jest mniej rozpowszechnione i kosztowne w produkcji.

Zdając sobie sprawę z tych okresów stawek i robiąc kilka prostych badań, jak one działają w Twojej okolicy, możesz przesunąć swoje zużycie energii w czasie szczytu na czasy poza szczytem i obniżyć swoje zużycie energii elektrycznej.

Możesz zaoszczędzić pieniądze, przesuwając zużycie energii z okresu szczytowego na okres pozaszczytowy.

Jak pora dnia wpływa na koszty energii elektrycznej?

W zależności od okolicy, godziny szczytu to zazwyczaj popołudnie i wieczór, natomiast godziny poza szczytem to zazwyczaj noc i wczesny poranek. Na przykład w wielu miastach godziny szczytu to od 16 do 21 wieczorem, a godziny poza szczytem to od 22 do 7 rano.

Powodem, dla którego istnieje różnica w stawkach w godzinach szczytu i poza szczytem jest to, że w pierwszym okresie czasu większość ludzi używa dużo energii elektrycznej (działające klimatyzatory, telewizory i komputery działające jednocześnie, itp.), natomiast w drugim okresie czasu jest to czas, kiedy niewiele osób nie śpi lub używa dużo energii elektrycznej (większość ludzi pracuje lub śpi).

Wiedza o tym, jak skutecznie oszczędzać na energii elektrycznej, to wiedza o tym, jak zaplanować zużycie prądu wokół tych stawek. Prawie każda firma energetyczna ma jakąś stronę internetową, która pozwala sprawdzić te stawki dla Twojej lokalizacji. Warto więc z nich skorzystać!

Jaka jest najlepsza pora na korzystanie z urządzeń elektrycznych?

Istnieją dwa podstawowe rodzaje stawek za energię elektryczną: stawki czasowe i stawki stałe. Stawka za czas użytkowania różni się w zależności od pory dnia. Na przykład, możemy mieć wysoką stawkę w godzinach szczytu (zwykle w dni robocze) i niższą stawkę w godzinach poza szczytem (zwykle w weekendy i wieczorami).

Stąd należy nauczyć się, jak efektywnie korzystać z urządzeń elektrycznych w różnych porach dnia. Czy powinniśmy używać pralki o 7 rano czy o 5 po południu? Klimatyzatora rano czy po południu? Na stronie internetowej przedsiębiorstwa energetycznego możemy łatwo dowiedzieć się, w jakich godzinach nie powinniśmy korzystać z energochłonnych urządzeń, takich jak telewizory, komputery czy suszarki do włosów.

Oszczędzanie na energii elektrycznej jest kluczowe z wielu powodów

Oszczędzanie na energii elektrycznej jest kluczowe z wielu powodów. Pierwszym i najważniejszym z nich jest to, że pomaga pozostać w ramach budżetu. Jeśli próbujesz zaoszczędzić na coś dużego, to będziesz chciał się upewnić, że nie wydajesz zbyt wiele na rzeczy takie jak energia elektryczna. Innym powodem, dla którego oszczędzanie pieniędzy na rachunku za energię elektryczną jest dobrym pomysłem, jest to, że pomoże Ci chronić środowisko. Wydajność energetyczna stała się głównym problemem w tych dniach, i zostało udowodnione, że im bardziej jesteśmy wydajni energetycznie, tym lepiej dla naszej planety będzie. Jeśli wierzysz w zrównoważoną przyszłość, to oszczędzanie na rachunku za prąd powinno być czymś, co uważasz za niezwykle ważne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *