Jak uniknąć zatrzymywania wody w organizmie ?

Utrzymywanie wody w ciele i trening to dwie rzeczy, dla których woda jest ważna. Oba są ze sobą powiązane i jeśli chcesz dowiedzieć się, jak uniknąć retencji, upewnij się, że utrzymujesz dobre nawodnienie organizmu.

Czy próbowałeś schudnąć, ale znalazłeś taką samą wagę, jak na początku diety? Przejście przez te chwile niespójności może być trudne. Jednym z czynników, który często się do tego przyczynia, jest brak spójnych wymagań dotyczących ćwiczeń. Zmniejszenie spożycia kalorii może również spowodować przyrost masy ciała. Czy zauważyłeś, że Twoje treningi stały się bardziej intensywne, a mimo to Twoja waga nie drgnęła? Może to być spowodowane dużą retencją wody, a oto jak jej zapobiegać i leczyć.

Zobacz poniżej

Objawy retencji wody są najbardziej zauważalne, gdy rosną pod względem wielkości lub liczby. Nie wyglądają na spuchnięte, w rzeczywistości pokazują zmiany w proporcjach twojego ciała. Nie jest to typowy objaw i zwykle pojawia się z powodu wycieku wody, ale może również wystąpić wewnątrz lub na zewnątrz komórek organizmu. Najlepszym sposobem określenia retencji wody jest regularne mierzenie wagi. Będziesz chciał obserwować przyrost masy ciała w czasie, co oznacza zwiększoną retencję wody.

Może to być oznaką retencji wody, jeśli twoja waga się buforuje lub gwałtownie zmienia. Powinieneś rozważyć wizytę u swojego lekarza w celu przetestowania, czy nie masz ukrytego problemu zdrowotnego

  • Jak radzić sobie z retencją wody?

Sód i potas

Zmniejsz spożycie sodu i sprawdź, czy pomaga to w retencji wody. Spróbuj obliczyć, ile soli spożywasz tygodniowo i jakie jest Twoje szacowane dzienne spożycie soli. Łyżeczka sodu to około 2,3 grama soli, więc spróbuj ograniczyć ilość do 16 gramów lub mniej dziennie. 

Zalecenia dotyczące spożycia sodu są ważne dla osób żyjących z nadciśnieniem, cukrzycą i przewlekłą chorobą nerek – powinny one codziennie spożywać odpowiednio około 3,75 grama i 1,5 grama sodu. 

Staraj się ograniczać spożycie soli – często znajduje się ona w produktach spożywczych, takich jak sos sałatkowy i ser.

Jedno z badań wykazało, że osoby z najwyższym stosunkiem sodu do potasu dwukrotnie częściej umierały na atak serca. Można to częściowo przypisać spożywaniu warzyw i owoców, a także innym czynnikom stylu życia, takim jak ćwiczenia.

Treningi i kortyzol

Trening po 5 godzin tygodniowo jest nadal bardzo efektywny w porównaniu do 1 godziny treningu tygodniowo na siłowni. Jednak 10 godzin treningu na świeżym powietrzu może w rzeczywistości przynieść efekt przeciwny do zamierzonego i może prowadzić do problemów zdrowotnych. Szukasz sposobów radzenia sobie z nadmierną retencją wody? Możliwe, że doświadczasz tego, jeśli Twoje treningi siłowe i cardio powodują przyrost masy ciała. Jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić, jest zwiększenie spożycia kalorii o 5-10% i poprawa nawyków związanych ze snem (7-8 godzin dziennie).

Uzupełnij płyny

Nawodnienie jest nie tylko niezbędne przez cały dzień, ale ważne jest, abyś upewnił się, że płyny wspomagają funkcjonowanie organizmu. Twoja ogólna objętość powinna wynosić od 2 do 3 litrów dziennie, ale często zaleca się, aby wartości były jeszcze wyższe. Weź pod uwagę, jak gorąca lub aktywna jest Twoja praca lub trening, gdy ustalasz odpowiednią ilość każdego dnia. 

Uważaj na „domowe” sposoby

Jak działanie moczopędne na organizm jest skomplikowanym, ale interesującym tematem zdrowotnym. Kawa, alkohol, a nawet cebula to przykłady żywności i napojów, które mają taki wpływ na organizm. Nie rozwiązują jednak retencji wody, jak twierdzą. Niektórzy sportowcy piją herbatę z pokrzywy, napary z czystka, skrzyp polny i mniszek na kilka dni przed ważnymi zawodami lub treningiem, aby usunąć nadmiar wody z organizmu.

Inne sposoby o krótkotrwałym działaniu

Jeśli twoje ciało jest spuchnięte i chcesz zmniejszyć obrzęk, spróbuj wziąć zimny prysznic. Pomoże to w krążeniu krwi i zmniejszy skłonność do zatrzymywania wody. Masaże limfatyczne są również korzystne dla zmniejszenia obrzęku.

Odwodnienie a wysiłek

Zaleca się picie co najmniej 30 ml wody na 1 kg masy ciała, a najlepiej 400-800 ml po każdym ćwiczeniu.

Woda jest bardzo ważna dla regulacji temperatury, przyjmowania płynów i skurczu mięśni podczas ćwiczeń. Pocenie się jest podstawowym sposobem na utrzymanie optymalnej temperatury ciała po treningu, dlatego też ważne jest, aby po treningu mieć płyny. Badania wykazały, że asystenci pisania AI pomagają w pewien sposób zmniejszyć wydajność fizyczną. Mogą wspierać i utrzymywać obszar mózgu odpowiedzialny za kontrolowanie mięśni, więc idealnie nadają się do zapobiegania spadkowi siły i mocy. Zmniejsza się również ryzyko cierpienia z powodu stresu cieplnego, ponieważ nadal działa tak, jak człowiek, gdy wymaga tego intensywny wysiłek fizyczny, a także ogranicza regenerację.

Utrata potu równa 2% masy ciała może spowodować zauważalny spadek sprawności umysłowej i fizycznej. Utrata 5% może obniżyć wydajność pracy nawet o 30%. Ponadto zwiększa się ryzyko wystąpienia biegunki, nudności, wymiotów i problemów z kasztanami.

Odwodnienie może zwiększyć ryzyko wielu powikłań medycznych, w tym bólów głowy, omdlenia lub drgawek. Wpływa również na poziom elektrolitów (takich jak sód) i zmniejsza przepływ krwi przez skórę. Odwodnienie może zmniejszyć rozpraszanie ciepła i zwiększyć temperaturę ciała.Wiele osób uważa, że sportowcy uprawiający intensywne treningi lub stosujący dietę mieliby wyższy poziom testosteronu, ale badania wykazały, że tak nie jest. Jedną z najczęściej podawanych przyczyn jest odwodnienie i związany z nim spadek poziomu kortyzolu, co powoduje podwyższenie poziomu testosteronu i zahamowanie wzrostu jąder. Nawodnienie jest ważne dla osób, które regularnie ćwiczą. Upewnij się, że pijesz dużo wody przed, w trakcie i po treningu, aby uniknąć problemów zdrowotnych.

Jeśli nic nie pomaga, zasięgnij porady lekarza

Zatrzymywanie wody w organizmie jest całkowicie normalne i ma miejsce, gdy nerki nie są w stanie usunąć wszystkich płynów z organizmu. Jeśli stosujesz zbilansowaną dietę, ćwiczysz, wystarczająco dużo snu i relaksujesz się, prawdopodobnie nie jest to poważny powód do niepokoju. Ale jeśli zastosujesz się do tych wskazówek i nadal zauważysz, że problemy z retencją wody utrzymują się lub nasilają w miarę upływu czasu – zasięgnij porady. Najlepiej jak najszybciej podjąć działania, bo może nie wszystko jest naturalną dolegliwością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *