Jak zwiększyć pensję? Formularz PIT-2 może pomóc

Jeśli otrzymujesz wynagrodzenie co miesiąc, złożenie formularza PIT-2 pozwala na obniżenie miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy lub podzielenie kwoty zmniejszającej podatek pomiędzy maksymalnie trzech płatników – informuje Ministerstwo Finansów. W ten sposób można zwiększyć swoje wynagrodzenie.

Formularz PIT-2 należy złożyć przed końcem każdego kwartału. Składając go w terminie, można obniżyć zaliczkę na podatek dochodowy o 15 procent za każdy kwartał. Jeśli masz kilku pracodawców, to możesz wybrać jednego pracodawcę, który otrzyma połowę całej kwoty i dwóch innych pracodawców, którzy otrzymają po 12,5 procent.

Jeśli nie masz pracodawcy, ale jesteś niezależnym wykonawcą, to możesz sam złożyć ten formularz w urzędzie skarbowym i otrzymać 15 procent z miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy za każdy kwartał. Jeśli jednak nie jesteś pewien, która kategoria najlepiej odnosi się do twojej sytuacji, przed złożeniem czegokolwiek poproś o radę księgowego lub doradcę finansowego.

Formularz PIT-2 to oświadczenie, które pozwala na obniżenie miesięcznych zaliczek na PIT nawet o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek. Oznacza to, że jeśli zarabiasz 30 tys. zł, to możesz zmniejszyć miesięczne zaliczki na PIT o 300 zł.

Ministerstwo Finansów zachęca podatników do złożenia tego formularza, bo dzięki niemu co miesiąc zwiększa się ich wynagrodzenie netto. Resort przypomina też, że złożenie formularza PIT-2 było możliwe do 31 grudnia ubiegłego roku i nadal można to zrobić do 31 maja 2020 r.

Ministerstwo Finansów przypomniało, że wraz z początkiem 2023 roku poszerzyła się grupa podatników, którzy mogą złożyć PIT-2. Teraz formularz mogą złożyć pracownicy etatowi, a także zleceniobiorcy, wykonawcy robót, kierownicy na kontraktach oraz osoby odbywające praktyki absolwenckie lub studenckie.

Oprócz tego rozszerzono także listę osób, które są uprawnione do otrzymania zwrotu podatku w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT-28). Na przykład teraz osoby, które prowadziły działalność gospodarczą na podstawie umów cywilnoprawnych, mogą otrzymać większą wypłatę już w trakcie roku, zamiast czekać na zwrot podatku w rocznym zeznaniu podatkowym. Dzięki temu osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych mogą uzyskać większą wypłatę już w trakcie roku, zamiast czekać na zwrot podatku w swoim rocznym zeznaniu podatkowym. Nowością jest również możliwość złożenia PIT-2 przez osoby prowadzące jednocześnie działalność gospodarczą rozliczaną według skali podatkowej. Mogą one złożyć PIT-2 u swojego pracodawcy lub zleceniodawcy (np. jeśli pracują jako pracownicy i jednocześnie otrzymują wynagrodzenie z jakiegoś innego źródła).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *