Karta kredytowa – dowiedz się jakie są rodzaje, jak i do czego ich używać

Co to jest karta kredytowa?  Karta kredytowa to kawałek plastiku, metalu lub papieru, który przeciągasz przez urządzenie, aby zapłacić za różne rzeczy. Niektórzy ludzie mają karty, na których mogą używać paska magnetycznego do płacenia za rzeczy bez przesuwania go. W innych krajach karty mogą mieć wbudowany chip, dzięki czemu mogą robić też inne rzeczy.

Istnieje wiele rodzajów kart kredytowych. Różnią się sposobem działania, ofertą i kwotą, jaką jesteś w stanie wydać. Zazwyczaj tego typu karty są pomieszane z kartami debetowymi, dostępnymi dla osób posiadających konta bankowe. Czytaj dalej, a zobaczysz różnicę między nimi. Wybierz najlepszą opcję, decydując się na korzystanie z kart kredytowych, a zaoszczędzisz po drodze mnóstwo czasu i bólu głowy.

  • Rodzaj potrzebnej karty kredytowej zależy od Twoich potrzeb.
  • Czasami ludzie są zdezorientowani kartą debetową, którą otrzymują w momencie zakładania konta rozliczeniowego i oszczędnościowego.
  • W dzisiejszych czasach wiele osób korzysta z kart kredytowych, ponieważ mają one wiele korzyści. W niektórych przypadkach, o ile spełniasz kilka warunków, może to być całkowicie bezpłatne.

Gotówka z roku na rok traci popularność na rzecz innych form płatności. Konsumenci znacznie wygodniej korzystają z kart, które są łatwiejsze w obsłudze, zajmują mniej miejsca w portfelu i są bezpieczniejsze niż transakcje gotówkowe. Istnieje kilka rodzajów kart płatniczych, z których najpopularniejsze to: debetowe; kredyt; opłata i przedpłata.

Zdecydowana większość konsumentów korzysta z kart debetowych, ponieważ są one połączone z prawie każdym otwartym kontem czekowym lub oszczędnościowym. Wiele osób uważa je za to samo, co karty kredytowe, ale w rzeczywistości działają one w inny sposób. Warto zdawać sobie sprawę z różnic pomiędzy kartami kredytowymi, aby uniknąć pomyłki podczas rozmów z przedstawicielami banków. Jakie są najpopularniejsze rodzaje kart kredytowych i czym się różnią?

Karta kredytowa a debetowa – czym się różnią?

Łatwo zauważyć, że jedną z najpopularniejszych usług bankowych jest konto czekowe. Wiele osób używa do płacenia kartą płatniczą, zwaną kartą debetową. Wspaniałą rzeczą jest to, że pozwala szybko i łatwo płacić za rzeczy. Czasami podczas korzystania z karty wymagane jest wpisanie kodu PIN, innym razem wystarczy przeciągnąć ją przez czytnik magnetyczny lub zbliżyć do terminala. Karta debetowa umożliwia również wpłatę gotówki w bankomacie i jej wypłatę

W wielu sklepach możesz robić zakupy, wypłacać gotówkę z bankomatu lub korzystać z karty kredytowej. Sposobem, w jaki zapłacisz za to, jest użycie karty kredytowej, która działa jako narzędzie do reprezentowania kredytu zaciągniętego w banku. Twoje pieniądze, które są częścią tej pożyczki finansowej będą tam dostępne – dzięki czemu możesz kupić wszystko i wszystko, co chcesz. Karty debetowe mogą nie być tak popularne jak karty kredytowe, ale zapewniają taką samą ochronę. Ustalony jest ścisły limit, ile karta kredytowa związana z pożyczką może przejść na kartę debetową i nie może jej przekroczyć. Podsumowując, w przypadku karty debetowej nie ma ryzyka, że wydasz więcej niż masz na koncie.

Rodzaje kart kredytowych – standardowa

Bank wydaje Ci kartę kredytową po zaciągnięciu kredytu. Dzięki temu możesz wykonywać określone transakcje, takie jak zakupy, przelewy lub wypłaty. Jak w przypadku każdej pożyczki, uzyskanie karty kredytowej wymaga wykazania, że jesteś w stanie sobie z nią poradzić. Posiadanie wystarczającej ilości pieniędzy jest ważne, podobnie jak inne rachunki, takie jak kredyt hipoteczny, spłata samochodu lub pożyczki studenckie.

W zależności od banku, pod pewnymi warunkami korzystanie ze standardowej karty kredytowej może być bezpłatne. Na przykład jednym z tych warunków może być konieczność dokonania transakcji na co najmniej 500 zł lub 1000 zł każdego miesiąca. Każdy użytkownik takiej karty ma również prawo do skorzystania z okresu bezodsetkowego, który nie może trwać dłużej niż określona przez Twój bank liczba dni (zwykle 50-100). Niektóre oddziały oferują klientom zwrot części odsetek w ramach oferty promocyjnej – musisz też spełnić inne narzucone warunki, takie jak: posiadanie przynajmniej jednej transakcji w miesiącu.

Rodzaje kart kredytowych — premium

Karta kredytowa premium przeznaczona jest dla osób, które mają wyższe niż przeciętne dochody. Aby się do niego zakwalifikować, musisz przedstawić bankowi dowód stabilnego, wysokiego rocznego dochodu. Będziesz miał limit inwestycji lub zadłużenia. Ubieganie się o kredyt bankowy i oszczędzanie pieniędzy to dla niektórych duża sprawa, a prawidłowe wykonanie tego zadania może mieć znaczenie. Możesz zacząć od zwrócenia się do banku lub skorzystania z porównywarki online, aby odpowiednio przygotować się do negocjacji z instytutem.

Jeśli chodzi o karty kredytowe, banki oferują szereg różnych wariantów. Najbardziej podstawowe to karty platynowe, czarne i złote. Zapewniają hojny limit, który obejmuje nawet drogie lata – oczywiście pod warunkiem, że płacisz miesięczne składki na czas. Banki oferują specjalne usługi, takie jak poczekalnie na lotniskach i zniżki w sklepach.

Rodzaje kart kredytowych – partnerska

Banki często współpracują z innymi usługodawcami, np. restauracjami, kinami, stacjami benzynowymi, sklepami odzieżowymi i spożywczymi. Wszyscy ci partnerzy umożliwiają korzystanie z karty w celu uzyskania zniżek w ich zakładzie. Aby z nich skorzystać, wystarczy skorzystać z partnerskiej karty kredytowej, która daje szereg możliwości.

Należy jednak pamiętać, że podobnie jak każdy inny rodzaj pożyczki, również i tę trzeba terminowo spłacać wraz z odsetkami. Jest to zwykle ustalane przez bank, ale są branże, w których jest to zwykle ustalane z góry. Dopóki spełniasz wszystkie warunki umowy, wszystko powinno być w porządku. Często zdarzają się specjalne promocje związane z kartą kredytową, na przykład możesz odzyskać część odsetek, gdy spełnisz określone kryteria. Zawsze warto zapytać o tego rodzaju rzeczy z góry i upewnić się, że rozumiesz terminy.

Korzystając z karty kredytowej pamiętaj o spłacie pożyczki wraz z odsetkami. Najlepiej nie używać jej jako karty debetowej, ponieważ na koniec będziesz musiał spłacić pożyczkę wraz z odsetkami. Istnieją trzy najpopularniejsze rodzaje kart kredytowych – standardowa, premium i partnerska. Dla każdego typu istnieją różne opcje i warunki użytkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *