Lokomocja, biegunka i wymioty – jak zniwelować nieprzyjemne dolegliwości?

Choroba lokomocyjna, biegunka i wymioty to nieprzyjemne dolegliwości, które znacznie wpływają na nasze samopoczucie. Istnieje jednak szeroka oferta leków, które można dostać w aptekach stacjonarnych jak i internetowych (te są znacznie tańsze) i pomóc w pozbyciu się nieprzyjemnych dolegliwości. 

Jak walczyć z chorobą lokomocyjną?

Choroba lokomocyjna to choroba, w której organizm reaguje nudnościami, wymiotami i zawrotami głowy na zmiany pozycji lub ruch. Objawy występują podczas podróży samochodem, pociągiem, statkiem, samolotem, a nawet na karuzeli. Przyczyny choroby lokomocyjnej są złożone i sięgają od zaburzeń ucha wewnętrznego, przez problemy z widzeniem, aż po reakcje układu nerwowego. Jednym z możliwych wyjaśnień jest to, że nasze ciało nie rozwinęło jeszcze w pełni swojego systemu orientacji, więc nie jest jeszcze w stanie odróżnić zaburzeń ucha wewnętrznego spowodowanych ruchem od prawdziwych ruchów głowy.

Leki na chorobę lokomocyjną może stosować każdy, kto ma problemy z nudnościami lub wymiotami spowodowanymi podróżą. Najczęściej stosowanymi produktami są tabletki, lub leki w postaci kropli czy syropu. 

Na chorobę lokomocyjną tabletki powinny być przyjmowane pół godziny przed rozpoczęciem podróży, aby mogły skutecznie działać przez cały czas jej trwania. Działają one na receptory w aparacie przedsionkowym ucha wewnętrznego, które muszą być aktywowane, abyśmy mogli utrzymać zmysł równowagi, gdy szybko poruszamy głową (np. podczas rejsu statkiem). Leki zmniejszają nudności i wymioty poprzez krótkotrwałe zablokowanie tych receptorów, dzięki czemu do mózgu nie są wysyłane impulsy dotyczące tego, jak się poruszamy.

Jak leczyć biegunkę? Zatrucie pokarmowe i jego objawy 

Biegunka jest objawem wielu chorób i może być spowodowana wieloma czynnikami. Zazwyczaj charakteryzuje się częstym oddawaniem luźnego stolca lub wodnistego. Biegunka może mieć charakter ostry lub przewlekły. Biegunka ostra trwa krócej niż 2 tygodnie, natomiast biegunka przewlekła trwa dłużej niż 2 tygodnie. Ostrą biegunkę można podzielić na dwie kategorie: zakaźną i niezakaźną. Biegunka zakaźna jest spowodowana przez bakterie, wirusy lub pasożyty, które infekują jelita, powodując zapalenie ściany jelita i utratę płynów z przewodu pokarmowego. Biegunka nieinfekcyjna nie jest spowodowana infekcją, ale zamiast tego może być spowodowana zatruciem pokarmowym lub reakcją na leki powodującą podrażnienie ściany jelita prowadzące do utraty płynu z jelit. Podczas biegunki często występują kurczowe bóle brzucha. 

Istnieje kilka sposobów na leczenie biegunki:

– W pierwszej kolejności należy uzupełnić utracone elektrolity i wodę, aby uchronić chorego przed odwodnieniem. Można to zrobić podając mu specjalistyczne preparaty dostępne w aptekach. Odwodnienie organizmu jest bardzo niebezpieczne dla dzieci i osób starszych.

Dobrym pomysłem są również probiotyki i prebiotyki, które pozwolą odbudować florę jelitową.

– Ponadto leki na biegunkę, które zatrzymają biegunkę lub działają przeciwbakteryjnie (np. antybiotyki) lub wyścielają jelita i pochłaniają toksyny, które powodują nieprzyjemny dyskomfort (np. węgiel drzewny na biegunkę).

Leczenie wymiotów

Wymioty są objawem, a nie chorobą. Przyczyny wymiotów mogą być różne – od chorób wewnętrznych po czynniki zewnętrzne, takie jak zatrucia pokarmowe, alergie pokarmowe leki i toksyny. Podczas wymiotów może wystąpić ostry ból brzucha. 

W leczeniu wymiotów stosuje się różne leki przeciwwymiotne. Niektóre leki , są stosowane w celu zmniejszenia nudności i wymiotów. Inne leki działają bezpośrednio na żołądek, aby stłumić wydzielanie kwasu żołądkowego lub zablokować działanie niektórych neuroprzekaźników biorących udział w wymiotach.

W niektórych przypadkach lekarz może przepisać lek przeciwwymiotny przed operacją lub chemioterapią, aby zapobiec nudnościom i wymiotom. Leki te są zwykle przyjmowane doustnie, ale w razie potrzeby mogą być podawane dożylnie. Obejmują one:

  • antagoniści dopaminy,
  • antagoniści serotoniny,
  • leki przeciwcholinergiczne,
  • leki przeciwhistaminowe.

Artykuł powstał przy współpracy z apteką internetową https://aptekapapaya.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *