Meble z palet – jeden z najbardziej popularnych mebli do salonu, sypialni czy ogrodu

Ponieważ jest łatwy do wykonania i nie kosztuje dużo, wiele osób stara się zrobić to samemu.

Paleta to kawałek drewna w formie prostokąta lub kwadratu z gwoździami z trzech stron. Wydaje dźwięk pękania, gdy się go zgina, ale jeśli zrobisz dwa kawałki i umieścisz je pomiędzy siebie nawzajem, to będą one stałe. Palety są zazwyczaj używane do transportu towarów na duże odległości poprzez umieszczanie ich na ciężarówkach lub pociągach.

Czasami ludzie używają palet jako części mebli ogrodowych; jednakże, mogą one nie być zbyt mocne i wymagają dodatkowego wzmocnienia, aby były wystarczająco bezpieczne do użycia jako siedzenie lub stół.

Jeśli chcesz zrobić nowy mebel z palet, najpierw musisz dowiedzieć się, czy jest wystarczająco mocny dla tego, co masz na myśli. Jeśli drewno jest w większości gładkie i bez pęknięć, to będzie dobre. Można również przykręcić dwa kawałki lub więcej razem, aby zwiększyć jego siłę. Pamiętaj, aby umieścić palety na ich stronie z listwami skierowanymi do góry. Najlepiej, aby pomogła Ci w tym przynajmniej jedna osoba. Następnie zacznij rozrywać drewno za pomocą łomu. Zacznij usuwać gwoździe, wkładając łom między nie. Jeśli chcesz przeszlifować dowolną część mebli z palet, nie zaczynaj od najdrobniejszego papieru ściernego. Aby uzyskać gładsze wykończenie możesz przejść do papieru o granulacji 220. Jeśli chcesz uzyskać bardziej szorstkie wykończenie, użyj od 60 aż do 300-ziarnistego papieru ściernego. Po tym, można rozpocząć barwienie mebli. Możesz zostawić je tak, jak jest, jeśli naprawdę lubisz rustykalny wygląd. Aby pomalować swoje meble, najlepiej jest użyć rozpylacza do farb. Jeśli go nie posiadasz, po prostu użyj kilka pędzli i wałków. Po pomalowaniu mebli na dowolny kolor, pozwól mu wyschnąć przez kilka godzin przed nałożeniem lakieru bezbarwnego. Aby to zrobić, użyj poliuretanu na bazie wody. Pozwól mu wyschnąć przez noc, zanim umieścisz swoje nowe meble na miejscu. Jeśli chcesz zrobić kilka dodatkowych dekoracji na swoim drewnie paletowym, spróbuj dodać kilka kółek lub kółek pod nogami, aby ułatwić poruszanie się. 

Ławka

Do wykonania ławki DIY potrzebne są co najmniej trzy palety o równej wysokości i szerokości. Z każdej z nich usuń deski, aż stanie się lżejsza dzięki usunięciu zbędnych części. Następnie użyj gwoździ lub śrub, aby połączyć dwie identyczne palety w celu stworzenia oparcia dla siedziska. Aby dodać więcej stabilności, dodaj trzecią paletę do drugiej. Następnie odwróć je do góry nogami i dodaj kolejny zestaw desek w poprzek nich, aby stworzyć dodatkowe miejsce do siedzenia.

Stół

Możesz również użyć dwóch lub więcej palet, aby zrobić stół ogrodowy. Jeśli jednak chcesz, aby był on wystarczająco mocny do użytku na zewnątrz, musisz go wzmocnić, dodając metalowe pręty. Można również dodać szklany blat dla jeszcze bardziej spektakularnego efektu. 

Krzesła

Jeśli chodzi o robienie krzeseł, proces jest dość podobny, jednak będziesz potrzebował co najmniej cztery palety i kilka śrub do drewna. Najpierw połącz ze sobą dwie palety, aby stworzyć siedzisko i oparcie krzesła. Wytnij trzy nacięcia do siedziska, aby połączyć je w jeden element. Następnie odwróć go do góry nogami i dodaj dwie kolejne palety, łącząc je ze sobą za pomocą śrub.

Fotel

Aby stworzyć fotel wypoczynkowy, będziesz potrzebował co najmniej trzech palet w kształcie litery „L”. Wytnij część nóg, aby mieć wystarczająco dużo miejsca pod spodem, gdy umieścisz rękę na podłokietniku. Połącz je w jeden duży kawałek, mocując je razem za pomocą śrub lub gwoździ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *