Mózg na warsztat. Jak się uczyć, by efektywnie go wykorzystać?

Kiedy pracujesz w warsztacie, chcesz używać najskuteczniejszych dostępnych narzędzi, aby wykonać zadanie. Nasze mózgi można porównać do tych narzędzi: mogą pomóc nam zrobić więcej w krótszym czasie, jeśli wiemy, jak nimi zarządzać. Ale podobnie jak w przypadku wielu rzeczy, których używamy na co dzień, często nie wiemy, jak najlepiej wykorzystać nasz mózg – jesteśmy przyzwyczajeni do używania go w ten sam sposób, co zawsze. Aby naprawdę wykorzystać swój mózg, musisz dowiedzieć się, jak działa i jak możesz go efektywnie wykorzystać do osiągnięcia swoich celów.

Rola mózgu

Poza sterowaniem naszym organizmem w celu utrzymania funkcji życiowych mózg odgrywa też ważną rolę w uczeniu się i studiowaniu. Jakie są jego funkcje.

Do zapamiętywania. Mózg jest urządzeniem do przechowywania danych. Przechowuje wszystko, co widzimy, czujemy, słyszymy i doświadczamy.

Analizowanie i porównywanie z innymi rzeczami, które widzieliśmy, czuliśmy, słyszeliśmy lub doświadczyliśmy wcześniej; funkcja ta pozwala nam wyciągać wnioski na temat tego, czym coś jest lub jak działa, porównując to z czymś innym.

Podejmowanie decyzji na podstawie analizy. Funkcja ta mówi nam, czy niektóre z tego, co widzimy, czujemy, słyszymy lub doświadczamy, są do zaakceptowania i wymagają dalszego rozważenia, czy też są nie do zaakceptowania i należy je od razu odrzucić.

Bycie kreatywnym – Tworzenie czegokolwiek z naszej wyobraźni. Funkcja ta pozwala nam tworzyć nowe obiekty od podstaw, nie widząc żadnego modelu tych obiektów lub przykładów do odniesienia. Jak również stworzyć coś pięknego na podstawie istniejącej rzeczy (np. remiksowanie muzyki).

To oczywiście jedne z nielicznych funkcji, które wykonuje mózg.

Mózg to superkomputer, który można zaprogramować, ale tylko wtedy, gdy zna się język, w którym działa

Badania wykazały, że mózg jest zarówno plastyczny, jak i obliczeniowy, co oznacza, że mózg zmienia swoją strukturę i funkcje w oparciu o to, czego doświadcza, a także, że mózg działa jak komputer (z pamięcią, komunikacją wejście/wyjście, itp.). Aby w pełni wykorzystać ten „superkomputer”, musimy przeprogramować nasze mózgi poprzez świadome zmuszanie się do uczenia się nowych rzeczy, które wypychają nas poza naszą strefę komfortu. Wymaga to od nas najpierw zbadania, jak działa nasz mózg, a następnie określenia naszych potrzeb w zakresie nauki i opracowania planu odpowiedniego programowania.

Wszyscy rodzimy się z mózgami, które są zdolne do ogromnych wyczynów. Mózg nakazuje ciału wykonywanie podstawowych funkcji, takich jak jedzenie, spanie, prokreacja itd., ale także pozwala nam uczyć się nowych umiejętności, takich jak czytanie czy pływanie. Jednak w końcu te umiejętności stają się automatyczne (lub „zaprogramowane”) – w tym momencie możemy stracić zainteresowanie nimi, ponieważ wymagają one niewielkiej energii umysłowej. To dlatego czasami widzimy ludzi, którzy potrafią z łatwością wykonywać skomplikowane zadania w pewnym momencie swojego życia, ale nie mogą sobie przypomnieć, jak je wykonać później, kiedy rzeczywiście będą ich potrzebować. Kluczem jest zapobieganie tej utracie umiejętności poprzez ciągłe uczenie się nowych rzeczy.

Nauka efektywnego wykorzystania mózgu pomoże Ci w codziennym życiu

Istnieją różne dostępne techniki, takie jak medytacja i ćwiczenia oddechowe, które mogą pomóc Ci nauczyć się efektywnie wykorzystywać swój mózg. Należy je praktykować codziennie, aby ułatwić sobie życie poprzez naukę skupienia i koncentracji na ważnych rzeczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *