Opony zimowe – dlaczego warto i kiedy je założyć?

Zmiana opon z letnich na zimowe jest jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możesz zrobić, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo na drodze. Chociaż każdy kierowca sam określa, kiedy jest odpowiedni czas, zalecamy, aby zmienić opony, gdy średnia temperatura spada poniżej 7°C i utrzymuje się przez pewien czas.

Czy istnieje jakaś zasada dotycząca zmiany opon? Zasada „od października do Wielkanocy” to dla wielu osób łatwy sposób na zapamiętanie, kiedy należy zmienić opony. Można również rozważyć ich zmianę przy pierwszych opadach śniegu lub przy pierwszym spadku temperatury poniżej 7 stopni Celsjusza.

Jak długo można jeździć na oponach zimowych? Staraj się nie zmieniać opon na letnie dopiero później, jeśli wiosenne temperatury nadal są poniżej 7 stopni Celsjusza. To samo dotyczy łagodnych temperatur jesienią lub zimą.

Pamiętaj, że nie ma obowiązku zakładania opon letnich zaraz po nadejściu wiosny. W zasadzie bez problemu możesz jeździć na oponach zimowych przez cały rok.

Co czyni zimowe opony bezpieczniejszymi w niskich temperatuach?

Zmieniając opony z letnich na zimowe, dokonujesz znaczącej inwestycji w bezpieczeństwo na drodze. Ale skąd możesz mieć pewność, że ta inwestycja się opłaca? Zacznij od zrozumienia różnic pomiędzy dwoma rodzajami gumy i ich wpływu na osiągi w różnych temperaturach.

Opony letnie są wykonane z gumy syntetycznej, która jest mniej elastyczna niż guma naturalna. Mieszanka używana do produkcji tego typu opon zawiera mniej żywicy naturalnej, dlatego jest mniej elastyczna w niskich temperaturach. Oznacza to, że gdy jest zimno, bieżniki opon letnich stają się sztywne i mogą pękać lub rozbijać się przy szybkiej jeździe po twardej nawierzchni. Opony letnie mają również mniej grzbietów i rowków w bieżniku, co sprawia, że są bardziej śliskie na śniegu niż opony zimowe.

Opony zimowe mają większy udział kauczuku naturalnego i bardziej elastyczne mieszanki. Pozostają one elastyczne nawet w bardzo niskich temperaturach, dzięki czemu lepiej trzymają się drogi niż opony letnie w temperaturach poniżej zera. Opony zimowe posiadają również głębsze rowki i grzbiety w bieżniku, które pomagają utrzymać pojazd na drodze w śnieżnych warunkach pogodowych.

Samodzielna wymiana opon

Samodzielna zmiana opon na zimowe może być niemożliwa, jeśli nie posiadamy kompletu opon zimowych zamontowanych na osobnych felgach. Trudno będzie zdjąć opony z felgi, a następnie zamontować nową oponę bez montera opon, czyli urządzenia wulkanizacyjnego wyposażonego w łyżkę do opon i ramię montażowe.

W przypadku, gdy opony zimowe znajdują się na osobnych felgach, można spróbować wymienić całe koła. Procedura jest taka sama jak w przypadku montażu koła zapasowego. Samochód musi stać na twardej i możliwie płaskiej powierzchni, nie na pochyłości.

Aby podnieść ciężar pojazdu z jego czterech kół (które powinny być lekko uniesione), niezbędny jest podnośnik. Po podniesieniu ciężaru pojazdu z jego osi, można użyć nakrętek mocujących do zabezpieczenia każdego z czterech kół – po dwie na oś, aby nie dopuścić do ich przemieszczania się przed rozpoczęciem zdejmowania jakichkolwiek nakrętek mocujących. Po zdjęciu wszystkich nakrętek można zdjąć każde koło, a następnie zdjąć dotychczasową oponę i zastąpić ją nową. Następnie można założyć każde koło w odwrotnej kolejności, najpierw zakładając wszystkie cztery nakrętki mocujące, a następnie opuszczając podnośnik, aż do usłyszenia, że każde koło uderza w swoją obręcz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *