Overspeed – co to znaczy i jakie są efekty? Koniecznie sprawdź i wypróbuj czy u Ciebie zadziała

Trening szybkościowy to rodzaj ćwiczeń, które mogą pomóc w poprawie szybkości i siły. Polega na trenowaniu ciała z intensywniejszymi ćwiczeniami, niż jest to używane do wywołania reakcji fizjologicznej, która poprawia wydajność i wzrost mięśni.

Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego jest bieganie w dół, ponieważ pozwala sportowcowi biegać szybciej niż zwykle, pozwalając mięśniom na adaptację i wzmocnienie. Innym sposobem na przeciążenie mięśni jest użycie kamizelki obciążeniowej i sań podczas treningu sprinterskiego.

Ten rodzaj treningu kładzie większy nacisk na mięśnie, ścięgna i więzadła, więc organizm wytwarza więcej enzymów do produkcji energii, zwiększa liczbę mitochondriów (centrów energetycznych komórek mięśniowych), poprawia przepływ krwi i zwiększa tolerancję mleczanu (co oznacza możesz tolerować wyższy poziom energii). poziom mleczanu w mięśniach).

Jak działa trening szybkościowy

Podczas treningu szybkości sportowcy używają urządzeń trakcyjnych, aby biegać szybciej niż zwykle. W ten sposób mogą trenować z większą prędkością i dalej poprawiać swoją prędkość. Przymocuj sportowca do pojazdu holowniczego za pomocą specjalnych uprzęży, linek bungee lub pasów. Samochód ciągnie sportowca biegającego z prędkością do 40 km/h. Trening szybkościowy jest również możliwy, gdy szybsi biegacze wykorzystują liny do ciągnięcia biegaczy.

Jak wykonać trening szybkościowy?

Ten rodzaj treningu wymaga płaskiej i prostej nawierzchni, takiej jak bieżnia lekkoatletyczna lub boisko do piłki nożnej. Jeśli chcesz uzyskać dodatkowy opór, powinieneś połączyć obciążniki. Ważne jest, aby podczas treningu był nadzorowany przez kogoś, kto ma doświadczenie z tego typu ćwiczeniami. Potrzebujesz również kogoś, kto cię pociągnie, będzie wystarczająco silny i posiada umiejętności potrzebne do bezpiecznego wykonywania tego rodzaju treningu.

Gdzie można go użyć?

Trening wyrównania świetnie nadaje się do budowania silniejszych mięśni i większej wytrzymałości na prędkość. Może być używany do zwiększania prędkości sprintu na bieżni lub powtarzania podjazdów podczas biegania w terenie. Najważniejszą rzeczą jest stosowanie prawidłowej techniki i unikanie nadmiernego wysiłku, ponieważ organizm jest narażony na większe ryzyko kontuzji niż podczas normalnego treningu.

Trening szybkościowy i bieganie – jakie są korzyści:

  • zwiększyć prędkość maksymalną
  • poprawić warunki
  • zwiększyć częstotliwość ruchów nóg
  • poprawić koordynację nerwowo-mięśniową
  • Skrócony czas kontaktu z podłożem, czyli lepsza technika biegania i mniejsze ryzyko kontuzji

Czy trening szybkości działa? Obecnie uważa się, że sportowcy mogą biegać szybciej, gdy są ciągnięci lub poddawani innym siłom. Jednak nie zawsze osiąga optymalny transfer, który zwiększa jego samodzielną prędkość. Nie oznacza to, że trening nie poprawia innych czynników, które na dłuższą metę pozytywnie wpływają na wyniki sportowe.

Trening szybkościowy należy uzupełnić treningiem oporowym

Program treningowy z nadbiegiem może nie wystarczyć, aby poprawić wydajność. Jak trenujesz pod kątem szybkości? Popraw wytrzymałość i zbuduj masę mięśniową poprzez włączenie treningu oporowego. W wielu sportach siła ma kluczowe znaczenie dla generowania rozpędu i lepszego wykorzystania reakcji podłoża. Można ją zwiększyć za pomocą metod wolicjonalnych, ilościowych lub hybrydowych (łącząc obie).

Najlepsze efekty uzyskuje się łącząc różne ćwiczenia, które wzajemnie się uzupełniają i pomagają organizmowi lepiej dostosować się do stresu wywołanego każdym ćwiczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *