Pokrzywa – niepozorna roślina, która może wiele

Pokrzywa, oprócz tego, że powoduje pieczenie skóry i charakterystyczną wysypkę po dotknięciu gołymi rękami, jest rośliną o wielu właściwościach zdrowotnych i upiększających. Dowiedz się, na co pomaga, jak ją zbierać i jak spożywać.

Pokrzywa jest rośliną rosnącą w środowisku naturalnym. Nie jest uprawiana ani w żaden sposób wykorzystywana przez człowieka. Najczęściej spotykane gatunki pokrzywy to Urtica dioica i Urtica urens. Pokrzywa od dawna jest stosowana w medycynie tradycyjnej do leczenia różnych chorób, takich jak zapalenie stawów, podagra, zapalenie oskrzeli i cukrzyca. Obecnie badania wykazują, że liście pokrzywy zawierają substancje, które mają korzystny wpływ na zdrowie organizmu.

Właściwości pokrzywy

Najlepsze w pokrzywie jest to, że ma ona wiele właściwości zdrowotnych i upiększających, które pomagają nam rozwiązać wszelkie problemy.

Pokrzywa ma właściwości przeciwzapalne i przeciwnowotworowe, a także przeciwcukrzycowe, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne.

Najważniejsze w pokrzywie jest to, że pomaga w walce z reumatyzmem i zapaleniem stawów, co oznacza, że może być spożywana przez każdego, kto cierpi na te choroby i chce poprawić swój stan zdrowia.

Pomaga również zapobiegać problemom skórnym, takim jak alergie czy łuszczyca, a także pomaga w wypadaniu włosów spowodowanym stresem lub starzeniem się.

Jak zbierać pokrzywę?

Pokrzywa jest używana od czasów starożytnych jako roślina lecznicza. Znana jest od czasów rzymskich i była bardzo popularna w średniowiecznej Europie ze względu na swoje właściwości lecznicze. Zawiera wiele witamin, minerałów i pierwiastków śladowych.

Pokrzywę zbiera się w kwietniu i maju, ponieważ w tym okresie jest ona najbardziej delikatna i wartościowa. Zbiory pokrzywy powinny kończyć się w momencie kwitnienia rośliny. Najlepsza pokrzywa to taka, która rośnie w ogrodzie z dala od ruchliwych dróg. Zbieraj tylko cztery do sześciu wierzchołków liści pokrzywy.

Na zbiór zabierz ze sobą wiklinowy koszyk (nigdy nie przechowuj zbiorów pokrzywy w plastikowej torbie), do którego włożysz liście, nożyczki i nie zapomnij o rękawiczkach – najlepiej grubych, ogrodowych, które ochronią Cię przed poparzeniem pokrzywą. Jeśli nie uda Ci się ich uniknąć i poczujesz na skórze nieprzyjemne pieczenie, możesz złagodzić oparzenie kompresem z cytryny (przyłóż plasterek cytryny do miejsca na skórze podrażnionego przez pokrzywę) lub wodą z dodatkiem sody oczyszczonej (1 łyżeczka sody na 15 ml wody – gotową mieszankę nanieś na skórę).

Co dalej?

Umyj (trzykrotnie opłucz) i wysusz liście pokrzywy. W tym celu należy umieścić je na papierze w suchym i zacienionym miejscu. Przenoś je co kilka godzin, aby zapewnić równomierne wysychanie. Jeśli masz dostęp do piekarnika, nastaw go na temperaturę 35 stopni Celsjusza i zastosuj suszenie wspomagane wentylatorem.

Po wysuszeniu liście pokrzywy można przechowywać w papierowych lub płóciennych torbach. Pokrzywa szybko traci swój smak i aromat, dlatego po zebraniu należy ją szybko spożyć. Suszona pokrzywa zachowuje jednak swoje właściwości przez około rok, jeśli jest odpowiednio przechowywana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *