Praca opiekunki osób starszych – nie jest łatwa, ale dobrze płatna

Niemcy zawsze były uważane za jeden z najbogatszych i najbardziej rozwiniętych krajów w Europie. Wiele osób z Polski wyjeżdża do pracy w Niemczech z nadzieją na większe zarobki i poprawę jakości życia. Jednym z najpopularniejszych zawodów wśród Polaków jest praca opiekunki osób starszych.

Dlaczego ten zawód przyciąga tak wielu Polaków?

Jest to jeden z najbardziej popularnych zawodów wśród emigrantów z Polski, ponieważ pozwala im zarobić wystarczająco dużo pieniędzy dla siebie i swoich rodzin w domu. Dodatkowo, ten rodzaj pracy nie wymaga szczególnych kwalifikacji – wystarczy matura lub przynajmniej pewna znajomość języka niemieckiego .

Do głównych obowiązków opiekunki osób starszych należy:

– opieka nad osobą starszą, która nie może poruszać się samodzielnie;

– pomaganie jej w codziennych czynnościach (mycie, ubieranie);

– podawanie leków i dbanie o odżywianie;

– udzielanie wsparcia emocjonalnego;

– udzielanie porad dotyczących radzenia sobie z różnymi problemami związanymi ze starzeniem się;

– śledzenie leków przyjmowanych przez pacjentów.

Opiekunki osób starszych w Niemczech muszą najpierw przejść szkolenie. Po ukończeniu szkoły lub uniwersytetu mogą ubiegać się o pracę w agencji, która świadczy usługi opiekuńcze na zlecenie osób prywatnych lub instytucji takich jak domy spokojnej starości lub domy opieki. Dostępne są również oferty pracy w szpitalach i klinikach, gdzie pacjenci z poważnymi chorobami otrzymują długoterminowe leczenie lub rehabilitację po hospitalizacji. Opiekun w Niemczech może również pracować jako asystent psychologa lub psychiatry, który prowadzi sesje terapeutyczne z pacjentami cierpiącymi na zaburzenia psychiczne, takie jak schizofrenia lub depresja.

Plusy i minusy pracy jako opiekuna osób starszych

Praca w charakterze opiekuna osób starszych może być zarówno satysfakcjonująca, jak i stanowić wyzwanie w niektórych momentach. Zanim zdecydujesz, czy chcesz zostać opiekunem, oto kilka ważnych faktów, które powinieneś znać:

Plusy pracy jako opiekun:

  • Będziesz mieć okazję do codziennej interakcji z seniorami;
  • Nauczysz się jak dbać o czyjeś potrzeby;
  • Możesz zarabiać pieniądze z tej pracy.

Wady pracy jako opiekun:

  • Wymaga cierpliwości i współczucia;
  • Jest wymagająca pod względem fizycznym;
  • Możesz być narażony na nadużycia ze strony seniorów lub ich rodzin.

Jak zostać opiekunem osób starszych w Niemczech?

Warto zaznaczyć, że nie ma znaczenia, czy zdecydujemy się szukać pracy na własną rękę, czy za pośrednictwem agencji pracy oferującej takie usługi (zdecydowanie bezpieczniejsza opcja!) – tak czy inaczej musimy ukończyć specjalistyczne szkolenie i uzyskać certyfikat potwierdzający nasze kwalifikacje i umiejętności. Aby uzyskać taki dokument, należy ukończyć kurs opiekuna trwający od 3 tygodni (czasem nawet do 3 miesięcy), w zależności od szkoły lub agencji organizującej szkolenie. Warto również pamiętać, że znajomość języka jest niezbędna dla każdego fachowca, który chce legalnie pracować w Niemczech jako pielęgniarka lub opiekunka. Znajomość języka niemieckiego należy udowodnić poprzez uzyskanie certyfikatu językowego na poziomie co najmniej B1.

Koszt szkolenia jest różny w zależności od szkoły i zależy od tego, czy uczymy się w trybie stacjonarnym czy niestacjonarnym. Jeśli wybierzemy kursy online, wówczas będą one tańsze niż te prowadzone w tradycyjnych placówkach (jeśli nie jesteśmy z Niemiec). Warto też wspomnieć, że jeśli masz już jakieś doświadczenie w tej dziedzinie, to nie ma żadnych ograniczeń co do ilości godzin nauki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *