Psychosomatyka – zobacz co to takiego i w jaki sposób może Ci pomóc
Ciało i umysł są ze sobą ściśle powiązane. Kiedy twój umysł jest niespokojny, możesz zauważyć, że przejawia się to w fizycznych symptomach. Na przykład, kiedy czujesz się zestresowany lub niespokojny, możesz zauważyć, że Twoje tętno przyspiesza, a oddech staje się płytki i szybki. Te fizyczne oznaki mogą czasami sprawić, że będziesz jeszcze bardziej zestresowany i niespokojny, co może dodatkowo wpłynąć na Twój nastrój.
Objawy psychosomatyczne są objawami fizycznymi, które wynikają z umysłu. Należą do nich takie schorzenia jak wrzody, wysokie ciśnienie krwi, zapalenie jelita grubego i niektóre bóle głowy.
Czasami objawy psychosomatyczne wymagają leczenia medycznego, jak również pomocy psychologicznej. Na przykład, jeśli ktoś z wysokim ciśnieniem krwi ma zaburzenia lękowe, będzie potrzebował leków, aby obniżyć ciśnienie krwi, jak również terapii psychologicznej, aby pomóc mu zarządzać lękiem.
Wiele osób zauważyło związek między emocjami a zdrowiem fizycznym, ale dopiero w XIX wieku lekarze zaczęli traktować to poważnie. W tamtych czasach wielu ludzi wierzyło, że wszystkie choroby są spowodowane przez zarazki dostające się do organizmu z zewnątrz – tak zwana „teoria zarazka”. Niektórzy lekarze zaczęli się jednak zastanawiać nad chorobami, które nie wydawały się być wywoływane przez zarazki – na przykład bóle głowy i brzucha.
Rusz swoimi emocjami!
Blokady emocjonalne i ruch mają długą historię w medycynie chińskiej. Chińczycy wierzą, że emocje są energią, podobnie jak my myślimy o elektryczności czy promieniowaniu elektromagnetycznym. Kiedy przeżywasz silne emocje, energia ta może blokować krążenie – czasami w bardzo dosłownym sensie – a akupunktura pracuje nad jej uwolnieniem, aby energia mogła znów swobodnie przepływać. Na przykład, niektóre blokady emocjonalne są związane z porodem lub innymi wydarzeniami zmieniającymi życie. Jeśli miałaś ciężki okres z trudną ciążą, może to sprawić, że będziesz miała skłonności do wahań nastroju.
Aby uwolnić blokadę emocjonalną, musisz znaleźć odpowiedni rodzaj ruchu, który pomoże energii przemieszczać się przez twoje ciało. Ruch w ogóle pomaga usunąć wszelkie pozostałe blokady, ale niektóre rodzaje ruchu działają lepiej niż inne. Na przykład, głębokie oddychanie jest świetne do usuwania negatywnych emocji, ale jest trudne do wykonania, gdy twoje ciało wciąż dochodzi do siebie po porodzie.
Powolne chodzenie to kolejny rodzaj ruchu, który może pomóc w uwalnianiu negatywnych emocji, ponieważ jest to rodzaj medytacji: dotykasz ziemi z każdym krokiem i koncentrujesz się na tym, jak twoje stopy czują się na ziemi przez całą drogę powrotną do pierwotnej pozycji wyjściowej.
Proste czynności, które czynią cuda
Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem na poruszenie swojego ciała jest taniec. Nie ma znaczenia, czy wyobrażasz sobie siebie jako baletnicę, gwiazdę gangsta rapu czy Beyoncé, po prostu wstań i poruszaj swoim ciałem. Nie myśl o tym, jak to wygląda, po prostu pozwól, aby muzyka cię prowadziła. Możesz to robić w swoim salonie lub na zajęciach, ale wybierz coś, co sprawia ci przyjemność, tak abyś rzeczywiście to robił (a nie tylko myślał o tym, że to robisz).
Wykonaj kilka prostych codziennych ćwiczeń sensorycznych. Wymień pięć rzeczy, które widzisz, cztery, których możesz dotknąć, trzy, które możesz usłyszeć, dwie, które możesz powąchać i jedną, którą możesz posmakować. Następnie zauważ to, co jest wokół ciebie: kolory ścian, uczucie ubrania na skórze, dźwięki wokół ciebie, zapachy w powietrzu i smak w ustach. Im bardziej jesteśmy świadomi naszego bezpośredniego otoczenia, tym mniej martwimy się o potencjalne przyszłe katastrofy.
Spróbuj ćwiczeń oddechowych i ruchowych. Już kilka minut głębokiego oddychania lub powolnych pozycji jogi może pomóc w uspokojeniu wzburzonego umysłu. Jeśli jestem zdenerwowana lub wzburzona czymś, co dzieje się w pracy lub w domu, w przerwie na lunch wykonuję kilka pozycji jogi – a może nawet po prostu zwisam z drążka do podciągania przez minutę lub dwie – aby rozładować napięcie i oczyścić głowę, dzięki czemu mogę podejść do tego, co się dzieje, ze spokojniejszą perspektywą.
Niektóre proste codzienne ćwiczenia sensoryczne mogą obejmować:
– pocieranie spodów stóp o siebie przez 20 sekund
– Przyciskanie czoła do poduszki przez 10 sekund
– Trzymanie kawałka owocu w każdej ręce podczas wąchania i jedzenia go
– Pisanie obiema rękami w tym samym czasie
– Dmuchanie baniek w wodzie i obserwowanie, jak odpływają.