Smartfon zamiast tradycyjnego przelewu. Zobacz jak płacą Polacy

Polska jest krajem, który nigdy nie słynął z zamiłowania do gotówki. Jeszcze kilka lat temu sugerowano nawet, że powinniśmy całkowicie zrezygnować z monet i banknotów. Wygląda na to, że stopniowo to właśnie robimy, ale nie w taki sposób, jakiego się spodziewaliśmy.

Coraz więcej Polaków porzuca monety i banknoty na rzecz płatności internetowych, a ostatnie dwa lata jeszcze mocniej scementowały ten trend. Tradycyjne przelewy odchodzą do lamusa, ale nadal podczas zakupów w sieci wolimy korzystać z komputera niż ze smartfona.

Z danych Google Trends wynika, że Polacy coraz częściej szukają informacji o elektronicznych przelewach i metodach płatności takich jak PayPal czy karta płatnicza. To pokazuje, że przestawiamy się na płatności cyfrowe szybciej niż się spodziewaliśmy.

W ostatnich latach drastycznie wzrosła też popularność PayPal wśród polskich użytkowników: według danych Google Trends w 2016 roku ruch w wyszukiwaniach związany z PayPal był prawie dwukrotnie większy niż jeszcze dwa lata wcześniej.

Czym płacimy?

Polacy coraz częściej płacą za zakupy w sieci za pośrednictwem BLIKA. Takiej odpowiedzi udzieliło 60 proc. respondentów badania przeprowadzonego na zlecenie Tpay przez SW Research. Jest to jednak tylko 1-procentowy wzrost w stosunku do pierwszej edycji badania. Na drugim miejscu jest przelew natychmiastowy (Pay-By-Link), który wskazało 30 proc. respondentów i również odnotował wzrost w porównaniu z rokiem 2020. Podium uzupełnia płatność kartą, z wynikiem 23 procent.

Respondenci zostali zapytani o preferowane metody płatności za zakupy w sieci oraz o to, jak często korzystali z każdej z nich w ciągu ostatniego roku. Wyniki pokazują, że Polacy najczęściej płacą BLIKIEM – takiej odpowiedzi udzieliło 60 proc. respondentów badania zleconego przez Tpay i przeprowadzonego przez SW Research. Jest to jednak tylko 1 proc. wzrost w stosunku do pierwszej edycji badania. Na drugim miejscu jest przelew natychmiastowy (Pay-By-Link), który wskazało 30 proc. respondentów i również odnotował wzrost w porównaniu z rokiem 2020. Podium uzupełnia płatność kartą, z wynikiem 23 procent.

Czego boimy się, płacąc w sieci?

Płacenie kartą bankową nie zawsze jest bezpieczne, zwłaszcza podczas zakupów w Internecie. Na przykład przestępcy mogą przechwycić dane, które wprowadzasz do systemu płatności i wykorzystać je do popełnienia oszustwa.

Czego obawiamy się płacąc w sieci? Składając zamówienie w sklepie internetowym, Polacy najbardziej obawiają się niezgodności towaru z oczekiwaniami (54 proc.), bezpieczeństwa swoich danych i konta bankowego (49 proc.) oraz problemów z płatnością (np. niejasnej procedury finalizacji zamówienia, zablokowania transakcji, podwójnego rozliczenia itp.) – 36 proc. Co ciekawe, obawy o wspomniane bezpieczeństwo swoich danych i konta bankowego częściej wyrażają osoby w wieku 18-24 lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *