Stłuczka samochodowa z mojej winy, co dalej? Zasady postępowania kierowcy

Bycie winnym wypadku samochodowego to koszmarny scenariusz dla każdego kierowcy. Jesteś odpowiedzialny za życie wszystkich osób w swoim pojeździe i na drodze.

Twoim pierwszym priorytetem jest upewnienie się, że wszyscy uczestnicy wypadku są bezpieczni i nie odnieśli obrażeń. Jeśli ktoś potrzebuje pomocy medycznej, natychmiast zadzwoń pod numer 911. Jeśli to możliwe, pozostań w swoim pojeździe do czasu przybycia służb ratowniczych na miejsce zdarzenia.

Kolizja samochodowa czy wypadek komunikacyjny?

Zanim dowiesz się, jak postępować w przypadku kolizji samochodowej, musisz najpierw wiedzieć, że nie jest ona tym samym, co wypadek drogowy. Kolizją potocznie nazywamy zderzenie samochodów, w którym dochodzi do uszkodzenia pojazdów, ale nie ma osób poszkodowanych lub ewentualnie są osoby lekko ranne (stłuczenia, zadrapania, otarcia itp.). Kolizja drogowa wiąże się z uszkodzeniem mienia, a nie zdrowia czy utratą życia.

Przestrzeganie tych zasad pomoże Ci przejść przez niefortunny wypadek samochodowy, który spowodowałeś

Możesz pomóc chronić siebie, wykonując te proste kroki:

Zachowaj spokój – To naturalne, że po kolizji czujesz niepokój, ale nie pozwól, aby emocje wzięły górę. Jeśli staniesz się zestresowany lub wzburzony, możesz powiedzieć coś, co może później zaszkodzić Twojej sprawie. Bądź przygotowany do odpowiedzi na pytania policjantów i innych władz na miejscu wypadku.

Zadzwonić do firmy ubezpieczeniowej – Jak najszybciej po wypadku należy zadzwonić do firmy ubezpieczeniowej, aby mogła ona wysłać pracownika, który pomoże zebrać dowody i określić, czy przysługuje Państwu odszkodowanie (np. zwrot kosztów wypożyczenia samochodu). Im szybciej zgłosisz uszkodzenie pojazdu lub obrażenia poniesione w wypadku, tym lepiej będziesz się czuł, gdy przyjdzie czas na złożenie wniosku o ubezpieczenie samochodu.

Zrób zdjęcia – Zrób zdjęcia pojazdów biorących udział w wypadku i ich pozycji przed ich przemieszczeniem.

Formalności

Właściciel uszkodzonego pojazdu musi spisać protokół powypadkowy w dwóch egzemplarzach – jeden dla siebie, a drugi dla kierowcy drugiego pojazdu.

Dodatkowo powinien zapisać wszystkie dane dotyczące zdarzenia w specjalnym formularzu – „Formularzu zgłoszenia wypadku”, który również dostępny jest w naszym artykule.

Informacje uzyskane dzięki wypełnieniu tych dokumentów pozwolą na prawidłowe wyliczenie kosztów naprawy i odszkodowania w przypadku wypadku komunikacyjnego.

Ważne jest, aby wszystkie strony uczestniczące w kolizji posiadały przynajmniej jeden dokument potwierdzający ich udział w zdarzeniu. Jeśli wypełniłeś już oświadczenie ze swoimi danymi (imię i nazwisko, numer paszportu itp.), to musisz je dołączyć do wniosku i dołączyć do niego wszelkie inne dokumenty (np. zdjęcia).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *