Walentynki – jak je obchodzimy i skąd się wzięło to święto?

Walentynki to święto obchodzone 14 lutego. Powstało jako katolickie święto chrześcijańskie honorujące jednego lub więcej wczesnych świętych o imieniu Valentinus, ale stało się świeckim świętem miłości i uczucia między intymnymi towarzyszami.

Walentynki są tradycyjnie obchodzone w wielu krajach na całym świecie 14 lutego każdego roku. Dzień ten po raz pierwszy został powiązany z romantyczną miłością w kręgu Geoffreya Chaucera w Wysokim Średniowieczu, kiedy to kwitła tradycja miłości dworskiej. W XVIII-wiecznej Anglii przekształcił się w święto, w którym zakochani wyrażają swoją miłość do siebie, wręczając kwiaty, oferując słodycze i wysyłając kartki z życzeniami (znane jako „walentynki”). Symbole walentynkowe, które są używane do dziś, to kontur serca, gołębie i postać skrzydlatego Kupidyna. Od XIX wieku ręcznie pisane walentynki ustąpiły miejsca masowo produkowanym kartkom okolicznościowym.

Uważa się, że współczesna tradycja walentynkowa wywodzi się z pogańskiego święta wiosny zwanego Luperkaliami, obchodzonego przez pasterzy, którzy tworzyli kartki z liści, aby uhonorować Junonę Februatę, która według nich chroniła ich stada podczas ich nieobecności w sezonie jagnięcym. Karty te opisywały, co chcieliby dostać.

Jak obchodzimy Walentynki?

Wiele osób wysyła w tym dniu kartki z życzeniami do swoich przyjaciół i członków rodziny. Niektórzy dają również kwiaty lub czekoladę swoim bliskim. Istnieje wiele różnych rodzajów kartek, które można kupić na to święto. Niektóre z nich obejmują:

Kartki

Kartki są często wysyłane pocztą lub e-mailem do tych bliskich i drogich. Mogą być dostosowane tak, że są całkowicie unikalne i spersonalizowane tylko dla Twojej ukochanej osoby!

Romantyczne prezenty

Możesz wybrać, aby dać swojemu partnerowi romantyczny prezent, taki jak kawałek biżuterii lub element odzieży, przez który będą cię pamiętać długo po tym, jak wakacje minęły! Można również uzyskać je coś bardziej praktycznego jak nowa para skarpetek lub nawet niektóre ładne bielizny, które mogą być równie przyjemne, ale przynajmniej nie złamie banku!

Czekoladki i kwiaty

Czekoladki są zawsze dobrym pomysłem na prezent! Kto nie lubi czekolady?! Tym bardziej, że jest ona afrodyzjakiem. Na święto zakochanych prezent idealny!

Romantyczna kolacja

Blask świec, pyszne jedzenie i dobre wino to zawsze dobry zestaw, który może odpowiednio uhonorować Waszą miłość.

Urokliwy spacer

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest po prostu zdrowe. Pobudza krążenie krwi, relaksuje, wycisza. Pomysł na to, żeby to robić wspólnie wydaje się całkiem sensowny. A możecie się wybrać na spacer w jakieś romantyczne miejsce lub to z Waszej pierwszej randki. To z pewnością doda chwili romantyzmu!

Wspólny wypad do SPA

I znowu relaks i bliskość. Błogi czas spędzony wspólnie na masażu i wylegiwaniu się w bąbelkach pozwoli Wam oderwać się od codzienności i przypomni o cieszeniu się chwilą i zwolnieniu codziennej pogoni. Celebrujcie to.

Można też spędzić ten dzień w nieoczywisty sposób, wszystko zależy od tego, co lubicie! Jesteście głodni adrenaliny? Wybierzcie się na ściankę wspinaczkową. Lubicie mocną muzykę na żywo? Może w takim razie rockowy koncert? Możliwości jest sporo, obudźcie w sobie kreatywność!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *