Wellness w pracy. Co to właściwie znaczy? Sprawdź!

Czym jest zdrowie? W przeciwieństwie do braku choroby, zdrowie jest stanem dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i społecznego.

Wellness stało się popularnym pojęciem w miejscu pracy w ciągu ostatnich kilku lat. Wiele firm prowadzi programy odnowy biologicznej, niektóre oferują zniżki na członkostwo w siłowni, inne oferują lekcje spacerów lub jazdy na rowerze w porze lunchu oraz inne dni i warsztaty uświadamiające stres, jak poprawić swoje zdrowie.

Dlaczego zdrowe myślenie jest teraz tak ważne?

Niedawne badanie wykazało, że 79% pracowników uważa, że ​​ich firma dba o ich dobre samopoczucie (przynajmniej jeśli chodzi o zdrowie fizyczne). Ale co z ich zdrowiem psychicznym? Zbyt często dyskusje na temat zdrowia psychicznego nie są promowane w miejscu pracy. Jednak inne badanie wykazało, że 82% pracowników odczuwało stres związany z pracą. Z samych tych liczb jasno wynika, że przed nami jeszcze długa droga, jeśli chodzi o promowanie szczęścia w miejscu pracy.

Wellness – słowo zaczerpnięte z kliniki zdrowia czy odwrotnie?

Forma ta stała się popularna w Polsce w latach 90., ale w rzeczywistości opisuje szersze pojęcie.

Założycielem filozofii i osobą, która po raz pierwszy użyła terminu zdrowie w 1959 roku, był amerykański lekarz Halbert Dunn. Połączył słowo zdrowie (oznaczające szczęście) ze słowem zdrowie. Oznacza to wszelkie czynności, które prowadzą do dobrego stanu fizycznego i psychicznego. Kiedy Dunn ukuł to słowo, oznaczało ono holistyczny sposób życia.

W latach 70. koncepcja została zmodyfikowana przez osoby związane z uzdrowiskami i salonami. Mówi się, że wellness to połączenie aktywności fizycznej i zdrowej diety (bez przetworzonej żywności), masażu i pielęgnacji ciała. Później kojarzył się już tylko z masażami i zabiegami upiększającymi, takimi jak okłady czy peelingi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *