Wojna rosyjsko-ukraińska
Ukraina to kraj w Europie Wschodniej z 44 milionami mieszkańców. Kiedyś był częścią Związku Radzieckiego, a teraz jest niepodległym krajem. Jej stolicą jest Kijów. Ukraina jest jednym z największych krajów Europy. Ukraina podzielona jest na 24 okręgi. Każdy region ma własne centrum administracyjne. Największe miasta to Kijów, Odessa, Charków, Dniepr, Lwów itp.
Historia Ukrainy w ostatnich czterech stuleciach była tragiczna. Z powodu obcych rządów, wewnętrznych podziałów i wojny Ukraina doświadczyła czegoś więcej niż tylko części nieszczęścia i nędzy. Mimo to Ukraińcy zawsze zachowywali poczucie przynależności narodowej i determinację, by żyć jako ludzie wolni.
Ukraina jest bogata w surowce naturalne, zwłaszcza rudę żelaza, węgiel, mangan, nikiel i inne minerały. Najpopularniejszym rodzajem rolnictwa jest tu uprawa zbóż. Na Ukrainie istnieje również wiele dużych przedsiębiorstw przemysłowych produkujących maszyny do cięcia metalu dla przemysłu stalowego oraz maszyny rolnicze dla gospodarstw uprawiających zboża.
ZSSR
Związek Radziecki nie był naturalnym państwem narodowym, ale skupiskiem różnych regionów z silną partią komunistyczną i wspólną ideologią. W ciągu 70 lat istnienia Związku Radzieckiego było wiele napięć między tymi regionami i narodami oraz między ich przywódcami. W końcu to właśnie te wewnętrzne wstrząsy doprowadziły do jego upadku.
Ukraina nie jest wyjątkiem. Na kilka dni przed rozpoczęciem krwawego konfliktu ukraiński parlament przegłosował uchylenie ustawy zezwalającej na używanie rosyjskiego jako języka urzędowego w kilku regionach kraju, w których mieszka wielu rosyjskojęzycznych. Posunięcie wywołało protesty Rosji i Ukrainy.
Podobnie jak Związek Radziecki, Ukraina podzielona jest na różne regiony o różnej tożsamości wzdłuż swoich granic ze względu na długie historyczne okresy okupacji lub dominacji różnych krajów (głównie Polski i Rosji). Regiony te rozwinęły teraz swoją własną unikalną tożsamość i lojalność wobec obcych mocarstw. Takie napięcia przyczyniły się do niestabilności politycznej, która nęka Ukrainę od czasu uzyskania niepodległości od Związku Radzieckiego w 1991 roku.
W tej chwili wojna na Ukrainie inspiruje świat do pomocy. Wiele krajów udziela pomocy humanitarnej, wysyłana jest pomoc medyczna, broń, a popularne portale społecznościowe, takie jak Facebook i TikTok, są zawieszane w celu zwalczania dezinformacji.
TikTok zawiesił raportowanie o konflikcie z Ukrainą
Portal społecznościowy TikTok zawiesił możliwość dodawania nowych treści z Rosji w związku z konfliktem z Ukrainą. Przedstawiciele TikTok powiedzieli, że ich decyzja została podjęta nie tylko z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, ale bezpieczeństwo użytkowników i członków zespołu było dla nich najważniejsze.
Nowe prawo przewiduje do 15 lat więzienia dla tych, którzy rozpowszechniają „fałszywe informacje” o wojnie na Ukrainie. Skutecznie kryminalizuje wszystko, co jest sprzeczne z propagandą, a nawet nazywa wojnę wojną.
W odpowiedzi na uchwalone przez Rosję prawo blokujące zachodnie media społecznościowe – na których nadal działają rosyjskie strony internetowe, w tym Vkontakte, które pozostają pod obserwacją – anonimowi członkowie zamieszczali w Mapach Google szczegółowe informacje i recenzje dotyczące rosyjskich restauracji i firm. Dodatkowo, w ramach działań mających na celu uświadamianie wojny ukraińskiej, członkowie ugrupowania zamieszczali na swoich kontach Tinder zdjęcia zniszczonych budynków, artykuły informacyjne o konflikcie oraz informacje o obecności ukraińskiego wojska w pobliżu linii obronnych. jest zablokowane).