Wpływ temperatury na wycieraczki samochodowe – czy jest istotny?
Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę mówiąc o wpływie temperatury na wycieraczki samochodowe jest fakt, że są one narażone na bardzo dużą ilość czynników, które nie zawsze są do końca zależne od kierowcy. Jednym z nich jest temperatura, która w zależności od pory roku ulega dość dużym wahaniom, a na co dzień często również ulega dużym wahaniom w ciągu dnia.
Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że wycieraczki montowane są w takim obszarze samochodu, w którym prawie nigdy nie chcemy nic widzieć. Oznacza to, że nie mają one zbyt wiele miejsca dostępnego dla cyrkulacji powietrza, więc mogą łatwo się przegrzać, jeśli nie są odpowiednio konserwowane.
Dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać wycieraczki samochodowe i w razie potrzeby wymieniać je przynajmniej raz w roku – najlepiej dwa razy. Jeśli będziesz to robić co około sześć miesięcy, nie powinieneś mieć problemów z wycieraczkami samochodowymi z powodu wahań temperatury lub innych czynników zewnętrznych wpływających na ich działanie.
Poza tym jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie.
Ogólnie rzecz biorąc, temperatura wpływa na żywotność wszystkich gumowych części i akcesoriów w samochodzie, w tym wycieraczek.
Na żywotność piór wpływa jednak wiele czynników. Należą do nich częste i obfite opady deszczu i śniegu (które determinują zwiększoną aktywność wycieraczek), uciążliwe zanieczyszczenia (które często wynikają np. ze środowiska, w którym się poruszamy) oraz temperatura.
Warto skupić się na tym ostatnim czynniku i zastanowić się, jak konkretnie wpływa on na stan wycieraczek i jakie kroki należy podjąć, aby sobie z nim poradzić.
Głównym powodem jest to, że pod wpływem ciepła guma staje się bardziej miękka i elastyczna niż zwykle. W związku z tym w jej strukturze pojawiają się odkształcenia, które prowadzą do jej szybkiego zużycia.
Jeśli mówimy w szczególności o oponach zimowych, to są one zaprojektowane do pracy w niższym zakresie temperatur niż letnie (od -30 ° C). Oznacza to, że jeśli używasz ich w okresie letnim, ale nie zabezpieczasz ich dodatkowo przed wysokimi temperaturami, to wcale nie wytrzymają długo!
Wysoka temperatura, a właściwości wycieraczek
Temperatura otoczenia wpływa na funkcjonowanie wycieraczek samochodowych. Mieszanka gumowa użyta do ich produkcji jest wrażliwa na ciepło i wilgoć, dlatego w upalne dni nie działa prawidłowo.
Lato w Polsce, zwłaszcza w ostatnich sezonach, charakteryzuje się zazwyczaj wysokimi temperaturami. Niestety, bardzo często trudno jest znaleźć miejsce do zaparkowania samochodu, w którym nie będzie on narażony na działanie promieni słonecznych. Z tego powodu zostawiamy nasze samochody w miejscach silnie nasłonecznionych, co powoduje, że bardzo się one nagrzewają.
To nagrzewanie szczególnie wpływa na szyby samochodu (które osiągają temperaturę nawet ponad 50 stopni Celsjusza), a w konsekwencji także na wycieraczki. Takie warunki powodują, że mieszanka gumowa, która ma najbliższy kontakt z powierzchnią szyby, zaczyna mięknąć, stając się niemal plastyczna. Pozostając w tym stanie, jest mocno narażona na odkształcenia.
Gdy guma zaczyna przybierać inny kształt niż pierwotny, nie przylega już idealnie do szkła. W efekcie traci swoje właściwości i nie działa prawidłowo.
A co w przypadku niskiej temperatury?
Nie tylko wysokie temperatury przyczyniają się do szybszego zużycia piór. Problemem są również bardzo niskie temperatury.
W takich warunkach – inaczej niż w przypadku wysokich temperatur – guma wycieraczek zaczyna twardnieć, co z kolei zwiększa jej podatność na kruszenie i pękanie. Co więcej – pióra wycieraczek bardzo często przymarzają do szyby, a kierowcy – chcąc zaoszczędzić trochę czasu – siłą je od niej odrywają. Jak łatwo się domyślić – może to doprowadzić do uszkodzenia nie tylko gumowej warstwy wycieraczki, ale nawet całego jej ramienia. W efekcie guma pióra może odpryskiwać i nieprawidłowo pracować na szybie.