Zazielenienie budynków jako możliwość zwolnienia z podatku od nieruchomości. Koniecznie zobacz jak to zrobić!
Coraz więcej osób zaczyna dbać o ekologię i ochronę środowiska. Aby zachęcić społeczność, stworzono program, który pozwala uzyskać zwolnienie z podatku od nieruchomości za zazielenienie domu lub osiedla. Forma ta jest praktykowana tylko w niektórych miastach Polski, ale rozprzestrzenia się na inne ośrodki miejskie. Jakie są warunki programu?
Decyzja o zwolnieniu z podatku od nieruchomości dla budynków zielonych należy do rady miasta. W większości przypadków przyjmuje się, że właściciel budynku może uzyskać od niego 50% zwolnienia z podatku od nieruchomości, ale nie więcej niż 1200 zł rocznie. Aby otrzymać zwolnienie z zielonego domu lub osiedla, należy złożyć odpowiedni wniosek do 31 października każdego roku. Jeżeli osoba złoży w tym okresie wniosek o zwolnienie na szklarnię lub osiedle, to zwolnienie takie otrzyma od 1 stycznia następnego roku.
Należy pamiętać, że każdy hotel posiada własne regulacje prawne dotyczące terenów zielonych i zagospodarowania terenu. Zasady te ustalają jednostki samorządu terytorialnego. Główny korpus tych przepisów to głównie tereny wzdłuż ulic lub placów, otwarte dla komunikacji miejskiej, ale także nieużytkowane działki (tzw. brownfields).
Problemy w wielu miastach
Pomysł jest już obecny na Zachodzie, gdzie podjęto również tzw. konkretne, zdecydowane kroki w walce z niekorzystnymi zmianami klimatycznymi, biorąc pod uwagę stopniowe zmiany w polskim krajobrazie. Miastom wyraźnie brakuje wolnej przestrzeni, zieleni, parków, bo na ich miejscu powstaje wiele bloków i drapaczy chmur, a w pobliżu powstają parkingi i place. Nie tylko jest to przygnębiający widok dla mieszkańców, ale również jakość powietrza i temperatura otoczenia są kiepskie. Zaczęto sadzić pojedyncze krzewy i drzewa, ale nie było wystarczająco dużo miejsca na ziemi, aby konkretnie poprawić sytuację. Eksperci znaleźli nowe rozwiązanie, a mianowicie zielone budynki.
Korzyści z zazieleniania budynków
Zielone budynki przynoszą wiele korzyści ich użytkownikom i mieszkańcom. Zielony dach może składać się z kilku warstw – warstwy izolacyjnej (beton lekki), warstwy drenażowej (geowłóknina), warstwy filtracyjnej (bariera dla korzeni), warstwy drenażowej (płyty drenażowej), podłoża z własnym bilansem wodnym (nawóz, lokalne warunki pogodowe) oraz rośliny (mech lub rośliny). Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj zielonego dachu wybierzesz.
Zielone budynki to rozwiązanie, które można wykorzystać w wielu sytuacjach. Oprócz walorów estetycznych ta forma ocieplenia budynku pozwoli obniżyć rachunki za ogrzewanie zimą i klimatyzację latem, a także poprawi jakość powietrza w pomieszczeniach, czyniąc pobyt w nim przyjemniejszym. Zielone budynki są również niezwykle korzystne dla środowiska. Dzieje się tak, ponieważ rośliny pochłaniają dwutlenek węgla i uwalniają tlen do środowiska. Wdrożenie rozwiązań zielonej energii poprawia pobliski mikroklimat, zmniejsza zanieczyszczenie hałasem i zapobiega smogowi.
Zwolnienie z podatku
W ramach programu niektórzy właściciele są zwolnieni z podatku od swoich nieruchomości. Jednym z warunków jest zazielenienie budynku i utrzymanie zdrowej zieleni. W ten sposób unikniesz ponoszenia opłat przez kilka następnych lat. Zwolnienia z podatku od nieruchomości dotyczą zazieleniania powierzchni użytkowych lokali znajdujących się w budynkach mieszkalnych, a nie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Jeśli dana osoba jest winna inne podatki, nie otrzyma ulg podatkowych. W Katowicach i Kaliszu są już zniżki. Gdańsk i Poznań też chcą się zaangażować.