Zimowa pielęgnacja skóry i włosów. Jak dobrze wyglądać po zejściu ze stoku

Wpływ zimy na nasze włosy i skórę może być bardzo poważny. Wraz ze spadkiem temperatury skóra i włosy stają się bardziej odwodnione i podatne na podrażnienia. Zimna pogoda stwarza również większe ryzyko odmrożeń, zamarzania tkanki ciała. Najlepszym sposobem na uniknięcie wysuszenia lub uszkodzenia cery i włosów jest odpowiednia pielęgnacja.

Powietrze jest nie tylko bardzo suche, ale także robi dużą różnicę. Promienie słoneczne są również intensywniejsze na większych wysokościach, co oznacza, że ​​Twoja skóra jest narażona na więcej promieniowania UV oraz więcej wiatru i śniegu. Ta kombinacja może zszorstkować i nadwyrężyć twoją twarz, pozostawić czerwone policzki i spierzchnięte usta.

Zimowa pielęgnacja włosów

Pielęgnacja włosów zimą nie jest łatwym zadaniem. Wiatr, śnieg, mróz i niskie temperatury mają zły wpływ na nasze włosy i skórę. Nasze włosy stają się kruche i matowe, a skóra głowy staje się drażliwa. Oto kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji włosów zimą.

Mniej szamponu

Zimą skóra głowy nie wytwarza tak dużo sebum ze względu na niską temperaturę na zewnątrz i suche powietrze w ogrzewanym pomieszczeniu. Dlatego zimą rzadziej myjesz włosy niż latem. Jeśli myjesz się codziennie lub co drugi dzień, możesz teraz zrobić sobie przerwę i myć skórę głowy 2-3 razy w tygodniu.

Użyj odżywczego szamponu

Szampony odżywcze i nawilżające mogą zrekompensować brak sebum wytwarzanego przez skórę głowy. Dzięki niemu Twoje włosy będą wyglądały zdrowiej i bardziej lśniące.

Wybieraj produkty do włosów kręconych, a nie do prostowania

Nawet jeśli zwykle wolisz proste włosy, zimą możesz zdecydować się na kręcone włosy. Kręcone włosy pomagają chronić włosy przed wiatrem i mrozem, a prostowanie ich nie zapewnia żadnej ochrony. Więc jeśli utrzymujesz puszyste włosy zimą, wyrządzasz im więcej szkody niż pożytku!

Pić dużo wody. Odwodnienie może prowadzić do suchości, więc picie wystarczającej ilości wody zapewni dobre nawodnienie organizmu.

Ochrona skóry

Niska wilgotność powietrza może przyspieszyć transepidermalną utratę wody. Jego szybsze odparowanie może pogłębić suchość skóry i zaburzyć integralność bariery naskórkowej. Dlatego zimą często czujemy, że nasza skóra jest sucha, szorstka i napięta.

Niskie temperatury spowalniają pracę gruczołów łojowych, dodatkowo zwiększając odwodnienie i wrażliwość skóry. Dlatego sucha skóra potrzebuje więcej nawilżenia i ochrony. Z drugiej strony skóra tłusta, choć naturalnie bardziej odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne, również potrzebuje nawilżenia.

Regularnie nawilżaj skórę i włosy. W tych chłodniejszych miesiącach Twoja skóra potrzebuje tyle wilgoci, ile tylko może. Zawsze powinnaś mieć w torebce butelkę kremu do rąk i nakładać ją, gdy tylko dłonie będą suche. Jeśli jeździsz na nartach, powinieneś również używać kremu przeciwsłonecznego z wysokim SPF, aby chronić się przed uszkodzeniami słonecznymi.

Noś rękawiczki, gdy wychodzisz zimą. Dzięki temu nie tylko ogrzejesz dłonie, ale także uchronisz je przed odmrożeniami. Pamiętaj, aby od czasu do czasu je zdejmować, aby uniknąć nadmiernego pocenia się dłoni, ponieważ wilgoć może je popękać i doprowadzić do egzemy lub zapalenia skóry.

Chodźmy na saunę!

Po zejściu z góry zimą zrelaksuj się w ciepłym otoczeniu, aby wzmocnić swoją odporność podczas relaksu. Finowie twierdzą, że każdy, kto potrafi chodzić, może skorzystać z sauny. Sauny nie są naszej krwi, w przeciwieństwie do Finów, więc najlepiej zacząć od ostrożności. Gdy poczujemy się źle, najlepiej po minucie lub dwóch wyjść z sauny. Uzdrowiska w dobrych ośrodkach narciarskich mają zwykle kilka rodzajów saun.

Do sauny można wejść nago lub z ręcznikiem owiniętym wokół siebie – w tym przypadku warto mieć dwa ręczniki, drugi pod lub na biodrach. Na początku najlepiej zejść niżej, a gdy twoje ciało przystosuje się do upału, możesz jechać wyżej. Z reguły po wyjściu z sauny ciało powinno się ochłodzić. Każda sesja powinna składać się z trzech faz: pocenie się w saunie, ochłodzenie i odpoczynek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *