Zobacz czy cierpisz na bruksizm i jak możesz sobie z tym poradzić!

Bruksizm to medyczne określenie na zgrzytanie zębami. Jest to czynność parafunkcyjna jamy ustnej, czyli niezwiązana z normalnymi funkcjami, takimi jak jedzenie czy mówienie. Bruksizm jest powszechnym zachowaniem, jego częstość występowania w populacji ogólnej waha się od 8% do 31%. Z bruksizmem wiąże się wiele objawów, w tym nadwrażliwość zębów, bóle mięśni żuchwy, bóle głowy, ścieranie zębów oraz uszkodzenia uzupełnień, takich jak wypełnienia i korony. Zgrzytanie zębami może być spowodowane stresem i niepokojem, ale zwykle pojawia się podczas snu i jest spowodowane nieprawidłowym zgryzem, brakiem lub krzywymi zębami. Może to być również spowodowane innymi zaburzeniami snu, takimi jak bezdech senny. Istnieją trzy główne typy bruksizmu: bruksizm na jawie, bruksizm podczas snu i bruksizm mieszany.

Ludzie, którzy zgrzytają zębami podczas snu, mogą nie wiedzieć, że mają bruksizm, podczas gdy inni mogą zgrzytać lub zgrzytać zębami w dzień i w nocy. Osoby z bruksizmem w ciągu dnia często zgłaszają uczucie niepokoju i stresu, które mogą prowadzić do zaciskania zębów.

Rodzaje bruksizmu

Istnieją dwa rodzaje bruksizmu:

Bruksizm na jawie – zwykle występuje w ciągu dnia i jest zwykle wynikiem stresu lub niepokoju.

Bruksizm senny – występuje podczas snu i jest bardziej powszechny niż bruksizm podczas czuwania. Bruksizm senny jest uważany za zaburzenie ruchowe związane ze snem. Osoby, które zgrzytają zębami podczas snu (bruksizm), częściej doświadczają innych zaburzeń snu, takich jak chrapanie i przerywany oddech (bezdech senny).

Objawy bruksizmu

Typowe objawy bruksizmu to:

– poranny ból głowy z jednej strony,

– ból w stawie szczękowym,

– dysfunkcja stawu skroniowo–żuchwowego (TMJ),

– zużycie zębów,

– popękane wypełnienia stomatologiczne,

– utrata zębów

– ból ucha.

Inne oznaki i objawy bruksizmu mogą obejmować:

– niepokój, stres lub napięcie (emocjonalne)

– tępy ból głowy, który zaczyna się od skroni

– sztywne lub obolałe mięśnie szczęki po przebudzeniu

Powikłania bruksizmu

Bez względu na przyczynę, ważne może być podjęcie kroków w celu leczenia bruksizmu, aby uniknąć powikłań, jakie może powodować

Mogą obejmować:

Zniszczenie szkliwa: Ciągłe zgrzytanie i gryzienie zębów niszczy szkliwo, co może prowadzić do zwiększonej wrażliwości, bólu i próchnicy.

Uszkodzenia uzupełnień: Stare wypełnienia lub korony dentystyczne mogą pękać i pękać z powodu nacisku szlifowania.

Złamane zęby: Zgrzytanie wywiera nacisk na zęby, co może prowadzić do pęknięć i złamań.

Zaburzenia szczęki: bruksizm może prowadzić do zaburzeń szczęki, takich jak zespół stawu skroniowo–żuchwowego (TMJ). Oznaki i objawy tego zaburzenia obejmują ból, trzaski podczas otwierania ust i problemy z żuciem.

Bruksizm – Diagnoza

Najpierw zaprasza się pacjenta na wywiad na temat bruksizmu. Co to jest? Czym może być spowodowany? Skąd wiesz, że to masz? Chodzi o to, aby rozwiać wszelkie obawy i upewnić się, że pacjenci wiedzą, na co patrzą. Dla niego ważne jest, aby zrozumieć, że mamy do czynienia z problemem, który dotyka wielu ludzi, ale nikt nie lubi o tym rozmawiać.

Następnym krokiem jest ustalenie, z jakim rodzajem zębów trzonowych masz do czynienia. Ludzie, którzy zgrzytają zębami w nocy, niczego nie zauważają, ale często to robi ich partner. Odgłos zgrzytania jest naprawdę głośny.

Bruksizm – leczenie

Leczenie zależy od przyczyny bruksizmu. W niektórych przypadkach podczas snu może wystarczyć założenie specjalnej szyny, która chroni zęby przed zgrzytaniem i łagodzi napięcie mięśni. Bruksizm związany ze stresem można leczyć psychoterapeutą lub metodami psychoterapii, takimi jak techniki relaksacyjne lub terapia poznawczo–behawioralna (CBT). Leczenie osób podatnych na tę chorobę obejmuje fizjoterapię, masaże, leki, fizjoterapię i sprzęt ortopedyczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *