Zobacz w jakim celu ozonuje się mieszkanie?

Ozonowanie jest metodą dezynfekcji i czyszczenia, bez użycia niebezpiecznych środków chemicznych. Stosuje się ją w miejscach publicznych (np. szpitale, przychodnie, gabinety lekarskie), zakładach pracy (szczególnie hale przemysłowe, magazyny i inne miejsca o słabej wentylacji), a ostatnio coraz częściej także w gospodarstwach domowych. Ozonowanie zyskało popularność w czasie pandemii jako metoda ochrony przed wirusami takimi jak COVID-19. Czy ozonowanie naprawdę działa?

Generator ozonu możesz wykorzystać nie tylko do dezynfekcji swojego domu lub mieszkania, ale również do pozbycia się nieprzyjemnych zapachów. Poniżej omawiamy najważniejsze informacje na temat stosowania generatorów ozonu w pomieszczeniach mieszkalnych, w tym do walki z wirusem SARS-CoV-2.

Po co nam ozon? Ozonowanie mieszkania

Ozonowanie wykorzystuje gazowy ozon do dezynfekcji wody. Jest to jeden z najskuteczniejszych znanych środków biobójczych, który zabija bakterie i wirusy. Ozon łatwo rozpuszcza się w wodzie, więc proces ten jest łatwy do zastosowania po ustawieniu sprzętu. Należy jednak zachować szczególną ostrożność podczas stosowania ozonu: jest to substancja niezwykle toksyczna, dlatego proces ten powinien być przeprowadzany wyłącznie przez wyspecjalizowane ekipy posiadające odpowiednie licencje.

Ozonowanie budynków mieszkalnych polega na wykorzystaniu reakcji utleniania. Ozon jest bardzo aktywny chemicznie (reaktywny) i wchodzi w reakcje ze związkami organicznymi, w tym także tymi, które mają szkodliwy wpływ na organizm człowieka, takimi jak pleśń, grzyby (i ich zarodniki), mikroorganizmy (bakterie, wirusy, pierwotniaki, roztocza, alergeny). Następuje ich utlenianie, w wyniku czego nieszkodliwe związki i patogeny zostają rozbite na prostsze czynniki. Po ozonowaniu w powietrzu pozostaje świeży, delikatny zapach. Podobne efekty ozonowania można odczuć w przyrodzie tuż po burzy (wtedy wzrasta stężenie ozonu w powietrzu).

Jaki efekt po ozonowaniu?

Ozonowanie to sposób na pozbycie się z mieszkania szkodliwych alergenów, które mogą powodować reakcje alergiczne i inne problemy zdrowotne. Stosuje się ją również do oczyszczania powietrza w zainfekowanych pomieszczeniach, usuwania nieprzyjemnych zapachów wszelkiego rodzaju, a także usuwania z powietrza niebezpiecznych związków organicznych. Pomoże Ci również pozbyć się toksyn z Twojego domu. Dzięki regularnemu stosowaniu tej metody, powietrze w danym pomieszczeniu jest znacznie czystsze. Ozonowanie eliminuje szkodliwe składniki i sprawia, że przestrzeń staje się bezpieczniejsza dla osób z alergiami, astmą i innymi schorzeniami płuc. Czystsze powietrze sprawia, że lepiej się oddycha, a niektóre problemy zdrowotne, w tym choroby przewlekłe, zostają zredukowane lub wyeliminowane.

Jedyną wadą ozonowania jest fakt, że pozostawia ono w pomieszczeniu trwały zapach przez kilka tygodni. Stężenie 0,02-0,05 ppm jest bezpieczne dla organizmu, ale stężenie powyżej 0,08 ppm ozonu w powietrzu wdychanym przez okres co najmniej 8 godzin jest niebezpieczne i może być szkodliwe, dlatego ważne jest, aby po zabiegu dokładnie przewietrzyć pomieszczenie i nie wchodzić do niego ponownie, dopóki zapach się nie rozproszy. Generatory ozonu do użytku domowego powinny być również wyposażone w moduł deozonu, który przekształca ozon w tlen po zabiegu ozonowania.

Jak często można ozonować mieszkanie?

Nie ma ograniczeń co do częstotliwości ozonowania mieszkania. Jednakże, ponieważ najlepiej jest dać przestrzeni trochę czasu na „oddychanie” po ozonowaniu, zalecamy odczekanie trzech miesięcy pomiędzy kolejnymi zabiegami. Jeśli musisz powtórzyć proces w kilku turach (ponieważ Twoja przestrzeń jest duża lub dość mocno zanieczyszczona), najlepiej postępuj zgodnie z zaleceniami techników zajmujących się tym procesem. W rzadkich przypadkach może być konieczne opuszczenie domu na tydzień lub nawet miesiąc w celu przewietrzenia go.

Ozon a koronawirus

W wyniku pandemii SARS, wzrosło zainteresowanie ozonowaniem jako sposobem ochrony przed CVID-19. Chociaż wpływ ozonu na SARS-CoV-2 jest nadal przedmiotem dyskusji, wielu wirusologów uważa, że ozonowanie działa na bakterie, ale nie na wirusy. Ozonowanie może mieć działanie przeciwwirusowe, choć jego mechanizm nie jest jeszcze dobrze poznany. Jednakże, istnieje wiele eksperymentów pokazujących, że ozonowanie jest skuteczne przeciwko koronawirusom. Wirus SARS-CoV-2 jest wirusem otoczkowym, podobnie jak wirus SARS-1 odpowiedzialny za epidemię w 2003 roku. Chińscy naukowcy potwierdzili podczas tej epidemii, że ozon niszczy lipidową otoczkę wirusa SARS-1, która jest niezbędna dla wirusa podczas procesu infekcji. Poprzez zniszczenie tej otoczki lipidowej, ozon może następnie przeniknąć i uszkodzić RNA wirusa SARS-CoV-2. Skuteczność ta została potwierdzona również przez japońskich naukowców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *