Czynniki wpływające na ceny mieszkań. Zobacz co wpływa na koszt mieszkania

Jeśli planujesz w najbliższym czasie zakup mieszkania, zapewne już teraz interesuje Cię, co, gdzie i za ile możesz kupić. Rynek mieszkaniowy jest tak szeroki, że można na nim znaleźć zarówno małe kawalerki za niewielkie pieniądze, jak i penthouse’y za miliony. To sprawia, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Czasami jednak zaczynamy porównywać ceny mieszkań o podobnym metrażu i okazuje się, że różnice w cenach są znaczące. Zobaczmy więc, od czego zależy cena mieszkania.

Lokalizacja

Pierwszą rzeczą, która wpływa na cenę mieszkania, jest jego lokalizacja. Jeśli mówimy o Moskwie, to ten czynnik jest szczególnie ważny. Im bliżej centrum Moskwy, tym droższe będzie mieszkanie. Oczywiście, nie oznacza to, że jeśli przeniesiesz się z jednej dzielnicy do drugiej, będziesz musiał wydać kilka razy więcej na mieszkanie. Ale z pewnością wpłynie to na Twój budżet na życie.

Powierzchnia

Drugim czynnikiem, który wpływa na koszt mieszkania, jest jego wielkość. Oznacza to, że nawet jeśli kupisz małe mieszkanie (jeśli mieszkasz sam lub z małżonkiem), to i tak będzie ono droższe niż większe mieszkanie, które jest odpowiednie dla rodziny z dziećmi lub seniorów.

Stan

Trzecim czynnikiem, który wpływa na koszt mieszkania, jest jego stan i wiek. Nowe mieszkania są zawsze droższe niż stare, niezależnie od tego, jak małe są. Ponadto mieszkania w dobrym stanie sprzedają się szybciej niż te w złym stanie i z poważnymi wadami (zwłaszcza widocznymi z zewnątrz). Jeśli jednak w mieszkaniu są poważne wady, ale można je szybko i tanio usunąć (np. wymienić pęknięte kafelki), to takie mieszkanie na pierwszy rzut oka może być tańsze od innych, ponieważ kupujący, którym coś się w nim nie podoba, wcale nie chcą go kupić.

Dostępność

Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na ceny mieszkań jest dostępność połączeń komunikacyjnych, takich jak stacje metra i przystanki autobusowe – czynnik ten ma również istotny wpływ na budynki komercyjne zlokalizowane w pobliżu połączeń komunikacyjnych.

Udogodnienia

Inne czynniki wpływające na ceny to: miejsca parkingowe i pomieszczenia do przechowywania rowerów lub samochodów, systemy bezpieczeństwa, windy, systemy ogrzewania, systemy klimatyzacji itd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *