Iglaki w Twoim ogrodzie i na tarasie. Zobacz czego potrzebują i jak o nie dbać

Drzewa iglaste to duża grupa roślin zimozielonych, do której należą sosny, świerki, jodły i inne. Są często stosowane w ogrodach, zarówno jako pojedyncze okazy, jak i w formie żywopłotów. Odmiany pnące świetnie sprawdzają się w skalniakach. Jakich zabiegów pielęgnacyjnych wymagają? Kiedy je sadzić? Jak rozpoznać, że potrzebują uwagi?

Najbardziej popularne są te, które można sadzić przez cały rok. Są bardzo łatwe w uprawie, ale wymagają szczególnej ostrożności przy sadzeniu.

Kiedy sadzić iglaki?

 Rośliny iglaste najlepiej jest sadzić jesienią. Co prawda temperatura powietrza jest wtedy niska, a ziemia mokra, ale ten rodzaj roślin bardzo dobrze znosi te warunki. Dodatkowo, będzie miała czas na ukorzenienie się przed zimą, co pozwoli jej bardzo dobrze przetrwać pierwsze mrozy.

Wiosną sytuacja wygląda nieco inaczej. Po posadzeniu roślina całą swoją energię życiową poświęca na ukorzenianie. Nie jest w stanie wykorzystać tyle siły na wzrost czy obfite kwitnienie. W rezultacie prawdopodobnie będzie dobrze się rozwijać w ogrodzie, ale w pierwszym roku może nie rosnąć zbyt silnie.

Odpowiedź na pytanie, kiedy sadzić iglaki, zdaje się również potwierdzać stare porzekadło, często cytowane przez doświadczonych ogrodników, które brzmi: „jesienią każesz rosnąć, wiosną prosisz, żeby rosło”. Ma ono bardzo duże odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Wygląd iglaków i ich zastosowanie w ogrodzie

Iglaki to niezwykle uniwersalna grupa roślin. Można w niej znaleźć zarówno wysokie drzewa, mniejsze i większe krzewy, jak i zupełnie niewielkie gatunki płożące.

Ich pokrój może być bardzo zróżnicowany. Przewieszający się, pnący, kolumnowy, stożkowy czy kulisty – to tylko niektóre z form, w jakich występują iglaki. Dzięki temu można je wykorzystywać w bardzo dekoracyjnych aranżacjach rabatowych. Bardzo popularne są również iglaki szczepione.

Występują one w różnych odcieniach zieleni – od żółtego po srebrny i niebieskawy. Dzięki temu można je łączyć w bardzo ciekawe zestawienia kolorystyczne. Ponadto iglaki są zimozielone – ich igły zachowują kolor przez cały rok (wyjątkiem jest modrzew, który traci igły na zimę). Zaskakująca jest również różnorodność w wyglądzie igieł. Igły mogą być gęste lub pojedyncze, krótkie lub długie, sztywne lub lekko opadające.

Wszystko to sprawia, że iglaki są bardzo popularną grupą roślin, które można stosować zarówno w dużych ogrodach (parkach), jak i małych miejskich.

Jak wygląda pielęgnacja?

Pielęgnacja iglaków

Iglaki można przycinać o każdej porze roku. Jeśli jest dużo żywych przyrostów, przed wiosennym przycinaniem warto poczekać, aż nowe przyrosty dojrzeją. Dobrym pomysłem jest również odczekanie do czasu, aż nowe świece stwardnieją na sosnach i świerkach, zanim wykonasz mocne przycinanie. Najlepszym czasem na nawożenie drzew iglastych jest czas, gdy zaczyna się nowy wzrost. Jesienią można ponownie nawozić, aby pomóc korzeniom rozwinąć się przez zimę. Zalecam stosowanie nawozów o spowolnionym działaniu.

Ściółkowanie kilkucentymetrową (4-6) warstwą rozdrobnionej kory lub igieł sosnowych pomoże utrzymać chwasty w ryzach, obniży temperaturę gleby i doda do niej składniki odżywcze, ponieważ z czasem ulegnie ona rozkładowi. W obszarach, gdzie robi się bardzo gorąco w lecie, ściółka pomoże utrzymać glebę chłodno i wilgotno w suchych okresach.

Czy mogę mieć iglaki na tarasie?

Iglaki dobrze sprawdzają się również w donicach na tarasie lub balkonie. Przy wyborze odmiany należy zwrócić uwagę na to, aby rosła wolno i nie była zbyt duża. Pielęgnacja jest podobna jak w przypadku iglaków w ogrodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *