Prowadzenie domu w duchu ekologicznym. Jak sobie pomóc w byciu eko?

Jesteśmy przyzwyczajeni do opakowań. Chronią one naszą żywność, utrzymują jej świeżość i pomagają nam ją transportować. Jednak ilość odpadów wytwarzanych przez takie opakowania jest ogromna: według Agencji Ochrony Środowiska (EPA) stanowią one jedną trzecią wszystkich śmieci domowych w Stanach Zjednoczonych.

Dobra wiadomość jest taka, że możesz cieszyć się swoim ulubionym smakiem do ostatniego plasterka! Pamiętaj też, że możesz dać takim opakowaniom drugie życie w swojej kuchni (i nie tylko!).

Oto kilka sposobów na przechowywanie produktów w duchu „zero odpadów”:

Do przechowywania żywności używaj szklanych słoików i pojemników.

Szklane słoiki prawdopodobnie stoją teraz na półkach w Twojej spiżarni! Doskonale nadają się do przechowywania orzechów, nasion, ziaren, suszonych owoców i innych suchych produktów; są też świetne do przechowywania resztek w lodówce lub zamrażarce. Jeśli masz jakieś puste słoiki, których nie używasz, wyjmij je z szafki i daj im drugą szansę! Możesz nawet ozdobić je papierem lub farbą kredową, jeśli chcesz, aby ładnie wyglądały na blacie.

Przechowuj produkty pionowo na półkach lub w szufladach

Przechowuj produkty pionowo na półkach lub w szufladach. To jeden ze sposobów na zaoszczędzenie miejsca i upewnienie się, że widzisz, co masz, bez konieczności przekopywania się przez sterty rzeczy.

Wykorzystuj kosze i inne pojemniki

Kosze pomagają utrzymać porządek, a jednocześnie zapewniają łatwy dostęp do przedmiotów. Możesz nawet kupić koszyki wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu lub bambusa, który ulega biodegradacji! Wewnątrz kosza umieść mniejsze pojemniki, aby wszystko było uporządkowane według rodzaju.

Ponownie wykorzystuj stare plastikowe pojemniki

Pudełka po produktach spożywczych (np. ciastkach) doskonale nadają się do utrzymywania różnych rzeczy w porządku. W ich wnętrzu można przechowywać np. baterie, drobne części, pędzle do makijażu itp. Umieść pudełko w szufladzie, aby jego zawartość była łatwa do znalezienia i nie rozrzucała się po całym domu (zwłaszcza jeśli jest to coś małego).

Do przechowywania używaj materiałów z recyklingu

Zwracaj uwagę na to czy dany pojemnik plastikowy został wykonany z materiału po recyklingu. To pozwoli na ograniczenie produkcji kolejnych ilość surowca.

Wykorzystaj zapinane opakowania, na przykład po serach

Torebki plastikowe zapinane na zamek błyskawiczny są powszechnie stosowane w naszych kuchniach i cieszą się dużą popularnością wśród konsumentów. Zastosowana technologia umożliwia ich wielokrotne otwieranie i zamykanie przy jednoczesnym zachowaniu ich właściwości i cech. Są to między innymi:

  • hermetyczność
  • zdolność do stania
  • odporność na drobne przebicia
  • możliwość pisania na nich długopisem lub markerem

Są bardzo uniwersalne i znajdują wiele zastosowań – od przechowywania żywności w lodówce (np. serów), przez przechowywanie żywności w zamrażarce (np. mięsa), po przechowywanie produktów w temperaturze pokojowej (np. płatków śniadaniowych). Można je również wykorzystać w podróży.

Pudełka

Pudełka kartonowe można wykorzystać w domu na wiele sposobów. Nie tylko świetnie nadają się do wysyłania paczek, gdy sprzedajesz ubrania przez Internet, ale także do przechowywania i sortowania rzeczy w szafach i szufladach. Większe pudełka po butach można na przykład ozdobić i umieścić w pokoju dziecka – doskonale nadają się do sortowania zabawek lub przechowywania zeszytów. Pudełka po butach mogą być również wykorzystywane do przechowywania starych kabli, śmieci lub gadżetów, których nie używa się na co dzień. Wystarczy opatrzyć je etykietą i gotowe! Mniejsze pudełka również mogą być ponownie wykorzystane. Użyj płaskiego pudełka po czekoladkach do przechowywania drobnych przedmiotów, takich jak biżuteria, kartki, listy lub zdjęcia.

Tkaninowe torby

Możesz wykorzystać torby materiałowe, które kupiłaś lub otrzymałaś np. przy zakupie torebki czy bielizny. Przydadzą się one nie tylko podczas zakupów, ale także np. podczas wyjazdu na wycieczkę i pakowania do nich bielizny lub pary butów, których nie chcesz zniszczyć. Można w nich również przechowywać torebki lub kapelusze, które nie chcą się zakurzyć w szafie.

Torby papierowe

Torby papierowe doskonale nadają się do przechowywania żywności w lodówce. To dobre rozwiązanie, ponieważ nie ma plastiku, a warzywa są przechowywane w torbie przez kilka dni, nie psując się i nie wydzielając zapachu, jak to się dzieje w przypadku plastikowych pojemników lub papieru foliowego.

Jeśli zależy Ci na prowadzeniu stylu życia „zero waste”, możesz szukać nowych rozwiązań. Lepiej jest mieć mniej rzeczy niż za dużo, ale to nie znaczy, że należy się wszystkiego pozbyć. Jeśli chodzi o styl życia „zero waste”, umiejętność właściwego przechowywania przedmiotów ma kluczowe znaczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *