Jaką rolę w organizmie pełni nerw błędny? Koniecznie zobacz na co wpływa nerw błędny i jak o niego zadbać!

Nerw błędny jest ważną częścią układu nerwowego człowieka. Służy on do kontrolowania przywspółczulnego układu nerwowego, który odpowiada za funkcje niestresujące, takie jak trawienie. Ma on również wpływ na emocje, dlatego czasami nazywany jest głównym układem nerwowym.

Jak działa nerw błędny?

Nerw błędny składa się z dwóch zespołów odgałęzień, które biegną wzdłuż szyi, sięgając głęboko do brzucha i klatki piersiowej. Prawa gałąź łączy się z organami trawiennymi organizmu, takimi jak żołądek i wątroba, natomiast lewa gałąź biegnie obok serca i płuc. Wspólnie zapewniają zdrowe przemieszczanie się pokarmu w organizmie i prawidłowe oddychanie.

Nerw błędny odgrywa również rolę w regulacji emocji. Kiedy jesteś pod wpływem stresu lub czujesz się przytłoczony emocjami, nerw błędny wysyła sygnały do mózgu, nakazując mu się uspokoić i odpocząć od przeciążenia emocjonalnego. Widać to w działaniu, gdy ktoś leczy się alkoholem lub narkotykami. Ale nie chodzi tylko o łagodzenie stresu – słuchanie muzyki może mieć emocjonalny wpływ na osoby, które słuchają jej regularnie, ponieważ stymuluje ona nerw błędny i aktywuje ośrodki emocjonalne w mózgu.

Nerw błędny jest odpowiedzialny za aktywność przywspółczulnego układu nerwowego, a także odgrywa rolę w regulacji niektórych odruchów. Wiadomo, że nerw błędny pomaga w regulacji rytmu serca, częstości oddychania, a nawet ciśnienia krwi. Nerw błędny pomaga uspokoić się po stresującej sytuacji lub walce. Jeśli odczuwasz niepokój lub masz przyspieszone tętno i szybki oddech, możesz spróbować spowolnić oddech i obniżyć tętno poprzez stymulację nerwu błędnego.

Nieprawidłowe działanie nerwu błędnego

Nerw błędny może przełączyć nas z trybu pobudzenia i lęku w tryb relaksu i spokoju. Niestety, w przypadku przewlekłego stresu nerw błędny może utracić zdolność hamowania współczulnego układu nerwowego, co powoduje, że znajdujemy się w stanie ciągłego pobudzenia. Taki przewlekły stan zwiększa ryzyko wystąpienia nadciśnienia, chorób serca, cukrzycy typu 2, depresji, nerwicy lękowej i problemów żołądkowo-jelitowych. Co więcej, badania opublikowane w czasopiśmie Psychosomatic Medicine sugerują również, że zaburzenia nerwu błędnego mogą powodować wypalenie zawodowe i chroniczne zmęczenie.

Jak stymulować nerw błędny?

Na szczęście możesz wpływać na to, jak Twoje ciało reaguje na stres. Szybkim sposobem na uspokojenie umysłu i ciała jest aktywacja nerwu błędnego. Można to zrobić na kilka sposobów:

  • głębokie oddychanie
  • wstrzymanie oddechu na 10 sekund
  • śpiewanie, intonowanie lub nucenie
  • ziewanie
  • medytacja
  • zimna woda

Nucenie okazało się szczególnie skuteczne, ponieważ aktywuje mięśnie twarzy i gardła, co potęguje efekt stymulacji nerwu błędnego. Badania opublikowane w czasopiśmie Frontiers in Human Neuroscience sugerują, że nucenie może być prostym i niedrogim sposobem leczenia pacjentów z przewlekłymi stanami zapalnymi, depresją i lękiem.

Nadaktywny nerw błędny

U niektórych osób nerw błędny jest nieco zbyt pobudzony – można powiedzieć, że jest nadaktywny. U takich osób częściej niż u innych dochodzi do omdleń i zawrotów głowy. Nieregularne bicie serca, zawroty głowy pod wpływem różnych bodźców (np. na widok igły) oraz po gwałtownym wstaniu z krzesła mogą być objawami nadmiernej stymulacji lub nadaktywności nerwu błędnego. Jeśli masz takie objawy (a są one raczej trudne do przeoczenia), zanim zapiszesz się na jogę lub inne zajęcia, porozmawiaj z lekarzem, ponieważ zajęcia i techniki mające na celu aktywizację nerwu błędnego mogą nie być w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem. Oczywiście, dwie minuty świadomego oddychania lub kilka asan rano nie zaszkodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *