Myć ręcznie czy w zmywarce?

Zmywanie naczyń to obowiązek, który mało kto lubi. Dlatego też tak wiele osób rozważa powierzenie go maszynie. Pozostaje jednak kwestia finansów. Warto porównać koszty dotyczące zużycia wody, detergentów i niezbędnych akcesoriów, by przekonać się, co jest bardziej ekonomiczne – zmywarka czy zmywanie ręczne? Co warto wziąć pod uwagę? Jaka jest różnica między samodzielnym zmywaniem a korzystaniem z maszyny?

Kupić zmywarkę czy myć ręcznie?

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem zmywarki, zapewne chcesz wiedzieć, ile ona kosztuje i ile pozwala zaoszczędzić. Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników:

Ilość zużywanej wody w dużej mierze zależy od ilości brudnych naczyń. Przed przeprowadzeniem testu warto sprawdzić, ile z nich urządzenie może zmieścić. Jako urządzenie elektryczne, zmywarka do działania potrzebuje energii elektrycznej. Dlatego należy wziąć pod uwagę również jej zużycie. Wiele zależy od mocy i klasy energetycznej.

Koszt ręcznego mycia naczyń zależy przede wszystkim od tego, ile czasu poświęca się na tę czynność oraz od ilości wody zużywanej przez każdą osobę w ciągu doby (w zależności od tego, czy myjemy je wodą bieżącą, czy używamy jej oszczędnie). Należy również wziąć pod uwagę, że nie każdy ma czas na takie czynności, więc będzie musiał zapłacić komuś za tę usługę.

Niezależnie od tego, co zostanie wybrane – zmywarka czy mycie ręczne – zakup niezbędnych środków jest konieczny. Bez nich z mycia naczyń pozostanie jedynie oblanie ich wodą.

Odpowiedź na to pytanie zależy od sytuacji.

Zastanawiając się nad tym, co jest bardziej ekonomiczne, warto zacząć od zestawienia kosztów, które należy wziąć pod uwagę. Bez tego porównanie nie będzie miało sensu. Przy pominięciu niektórych wydatków, wyniki wyjdą nierzetelne i niewymierne. Kwestie, które należy wziąć pod uwagę to:

  • zużycie wody – czy więcej zużywa jej zmywarka, czy mycie ręczne (z podziałem na zimną i ciepłą),
  • zużycie energii elektrycznej – dotyczy to zmywarki, która wymaga jej do działania,
  • koszt detergentów i akcesoriów – obie wymagają odpowiednich środków czyszczących i konserwujących,
  • czas poświęcony na ręczne mycie naczyń,
  • naprawy – warto przynajmniej oszacować, ile mogą one kosztować.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrozumieć jest to, że obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje zmywarek. Można powiedzieć, że istnieją dwie główne kategorie: ładowane od przodu i ładowane od góry. Te pierwsze zużywają mniej wody niż te drugie, ale zajmują więcej czasu na jeden cykl; te ładowane od góry zużywają mniej czasu na cykl, ale zużywają więcej wody niż ładowacze czołowe.

Biorąc to wszystko pod uwagę, zobaczmy, ile energii zaoszczędzisz, jeśli kupisz zmywarkę zamiast zmywać naczynia.

Zużycie wody

O tym, która z nich jest bardziej ekonomiczna decyduje wiele czynników: ilość zużytej wody, ilość zużytej energii oraz koszt sprzętu.

Ilość zużytej wody w dużej mierze zależy od ilości brudnych naczyń. Przed przeprowadzeniem testu warto sprawdzić, ile urządzenie może ich zmieścić. Najczęściej sprzęt zużywa około 3 razy mniej wody niż zmywanie, np. na 25 litrów wody zużywanej przez zmywarkę, podczas mycia ręcznego zużywa się 80 litrów. Liczba ta może być wyższa w zależności od tego, czy naczynia są myte pod bieżącą wodą, czy w napełnionym wcześniej zlewie.

W ramach testów mających na celu określenie, która z nich jest bardziej ekonomiczna, warto wziąć pod uwagę również fakt, że urządzenie pobiera zimną wodę i samo ją podgrzewa. Przy myciu ręcznym ciepła woda dostarczana jest z sieci, co wiąże się z większymi wydatkami. Przyjmując, że 1 metr sześcienny zimnej wody kosztuje średnio 10 zł, a ciepłej 20 zł, oraz że podczas zmywania zużywa się taką samą ilość ciepłej i zimnej wody, można obliczyć miesięczne wydatki na codzienne zmywanie naczyń w obu przypadkach.

Energia

Zużycie energii elektrycznej przez zmywarkę

Jako urządzenie elektryczne, zmywarka do działania potrzebuje energii elektrycznej. Dlatego należy wziąć pod uwagę również jej zużycie. Wiele zależy od mocy i klasy efektywności energetycznej. Najczęściej jedno zmywanie wymaga zużycia średnio 1,5 kWh. Przyjmując cenę 0,72 zł/kWh, można obliczyć, że zużycie energii elektrycznej podczas codziennego użytkowania zmywarki przez miesiąc będzie kosztowało około 33,48 zł. Pod tym względem odpowiedź na pytanie, co jest bardziej ekonomiczne, nie mogłaby być mniej oczywista.

Mycie ręczne

W porównaniu z tą liczbą, mycie ręczne wydaje się znacznie tańsze: aby prawidłowo umyć wszystkie naczynia (w tym garnki i patelnie), potrzeba zaledwie 0,5 kWh miesięcznie lub 15 zł przy takiej samej cenie jak dotychczas – czyli o 15% mniej niż przy użyciu zmywarki! Jednak są też pewne wady związane z myciem ręcznym, których nie można pominąć: czas poświęcony na mycie i suszenie naczyń; zużycie wody (około 10 litrów na jedno mycie); detergent, który jest potrzebny podczas mycia ręcznego; konieczność częstszego mycia ze względu na gromadzenie się brudu na naczyniach, którego nie dało się usunąć ręcznie.

Co wybrać?

Zmywarki do naczyń oszczędzają pieniądze i czas. Zmywarki zużywają mniej wody i energii elektrycznej niż mycie ręczne, więc możesz zaoszczędzić pieniądze zarówno na rachunku za wodę, jak i za prąd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *