Przewlekły stres i jego wpływ na nasze zdrowie

Kiedy przez długi czas żyjemy w stresie, nawet nie zauważamy, jak bardzo odbija się on na naszym ciele. Zobacz jak praca z ciałem pomaga uwolnić się od złych emocji, odzyskać zdrowie, spokój, radość życia i umiejętność nawiązywania głębokich relacji z ludźmi.

Jakie są przyczyny przewlekłego stresu?

Stres wynika z wielu rzeczy: pracy, związków, problemów finansowych, problemów zdrowotnych i tak dalej. Ale główną przyczyną stresu jest nasza reakcja na te problemy. Często reagujemy strachem lub złością, co prowadzi do chronicznego stresu.

Jak wpływa na nas przewlekły stres?

Przewlekły stres może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych: nadciśnienia i problemów z sercem (zwłaszcza arytmii), cukrzycy, otyłości, depresji i innych zaburzeń psychicznych, chorób nowotworowych; zespołu przewlekłego zmęczenia; chorób autoimmunologicznych; przewlekłego zespołu bólowego; alergii; chorób układu pokarmowego; infekcji wirusowych (np., wirus opryszczki); zapalne choroby jelit (IBD), zespół fibromialgii (FMS), reumatoidalne zapalenie stawów (RA), stwardnienie rozsiane (MS); toczeń rumieniowaty układowy (SLE); ostre zapalne choroby jelit (AIBD); autoimmunologiczne zapalenie wątroby; zapalenie trzustki; padaczka; choroba Parkinsona; choroba Alzheimera i inne zaburzenia neurodegeneracyjne, stwardnienie rozsiane (MS).

Jak radzić sobie z przewlekłym stresem?

Oto kilka sposobów na radzenie sobie z przewlekłym stresem:

  1. Ćwicz regularnie. Ćwiczenia mogą zmniejszyć skutki przewlekłego stresu poprzez uwalnianie endorfin, które sprawiają, że czujesz się dobrze, zwiększają poziom energii i pomagają lepiej spać w nocy.
  2. Dużo śpij. Słaba jakość snu może pogorszyć wpływ przewlekłego stresu na Twój nastrój i poziom energii. Spróbuj iść do łóżka wcześniej lub ustawić alarm, aby nie spędzać zbyt wiele czasu w łóżku oglądając telewizję lub czytając na telefonie przed snem.
  1. Jedz zdrową żywność. Jedzenie zdrowej żywności zapewni Twojemu organizmowi składniki odżywcze, których potrzebuje, aby zwalczyć stresory w Twoim życiu i utrzymać rzeczy działające płynnie wewnętrznie (takie jak Twój układ trawienny). Jedzenie śmieciowego jedzenia tylko utrudni twojemu organizmowi radzenie sobie z tymi samymi stresorami, ponieważ brakuje mu składników odżywczych potrzebnych do regeneracji po stresujących wydarzeniach.
  2. Praktykuj techniki relaksacyjne, takie jak medytacja lub ćwiczenia głębokiego oddychania (można je wykonywać wszędzie).
  3. Usuń bałagan w swoim otoczeniu. Bałagan utrudnia ci relaks i skupienie się na innych zadaniach, co może prowadzić do uczucia stresu i niepokoju. Zagracone środowisko może również powodować fizyczne objawy, takie jak bóle głowy i pleców od konieczności podnoszenia ciężkich przedmiotów lub od sięgania po rzeczy, które są poza zasięgiem, aby zrobić miejsce na więcej rzeczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *