Trening równowagi – o tym jak ważna jest symetria w ciele

Noga dominująca chroni nas przed upadkiem, gdy się potykamy, ale poza tym posiadanie dwóch równie silnych stron przynosi jeszcze inne korzyści. Nasze codzienne nawyki i specyfika ulubionych zajęć nie zawsze sprzyjają tej równowadze. Dowiedz się, czy wzmacniasz swoje ciało symetrycznie i jak możesz przywrócić w nim harmonię.

Nadmierna pronacja to częsty problem podczas biegania na bieżni lub na świeżym powietrzu. Termin ten odnosi się do nadmiernego przechylenia stopy do wewnątrz, które jest spowodowane osłabieniem stawu skokowego lub nawet kończyn dolnych. Oprócz bólu i dyskomfortu, nadmierna pronacja może prowadzić do problemów ze stawami biodrowymi i kolanami, a także do obrzęku stóp pod koniec dnia „z powodu złej mechaniki”.

Aby sprawdzić, czy masz podobny problem, połóż się na plecach z rękami po bokach. Połóż ołówek na kolanie i przesuń go w dół goleni. Jeśli będzie on wskazywał na wewnętrzną stronę stopy, oznacza to, że masz nadpronację. Inny test polega na staniu prosto i oglądaniu się w lustrze od tyłu. Zwróć uwagę, czy jedna stopa wykręca się bardziej na zewnątrz niż druga, a także czy występuje różnica wysokości między biodrami. Podnieś obie nogi jak najwyżej od podłoża; jeśli jedna z nich jest wyżej niż druga, oznacza to, że masz nadpronację.

Jak objawia się brak równowagi?

Brak symetrycznego ciała to nie tylko kwestia estetyki, ale także problem zdrowotny. Jeśli prawa strona ciała danej osoby pracuje inaczej niż lewa, oznacza to, że narządy wewnętrzne w takim ciele również będą rozmieszczone niesymetrycznie. Ponadto brak równowagi mięśniowej może powodować urazy i zwiększać ryzyko poważnych chorób, takich jak osteoporoza czy zapalenie stawów.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jest to sprawa oczywista, a nawet banalna. Jednak w rzeczywistości to właśnie życie prowadzi nas do zaburzeń równowagi mięśniowej. Jeśli siedzisz przy biurku od 8.00 do 16.00, prawdopodobnie nie jesteś w stanie wykorzystać zakresu ruchu, do jakiego zostało zaprojektowane Twoje ciało. A jeśli uprawiasz sport, nadużywasz niektórych mięśni i stawów, podczas gdy inne są znacznie mniej obciążone. Zaburzenia równowagi nie wynikają jedynie z tego, co robimy świadomie, ponieważ na przykład, czy tego chcemy, czy nie, wątrobę mamy po prawej stronie, a każde płuco ma inną strukturę płatów. Wszystkie te uwarunkowania wpływają na pracę przepony i klatki piersiowej podczas oddechów, co z kolei wpływa na to, jak się poruszamy i jak pracują nasze mięśnie.

Dlaczego ważna jest względna symetria?

Mięśnie po obu stronach ciała są zaprojektowane tak, by pracowały w tym samym czasie i w równym stopniu. W większości przypadków tak właśnie się dzieje, ponieważ ciało jest symetryczne. Jednak w niektórych sytuacjach jedna strona może stać się silniejsza od drugiej. Może się tak zdarzyć, gdy częściej używamy ręki dominującej lub wykonujemy nierówne ruchy, np. biegamy cały czas po pagórkowatej nawierzchni. Następnie, gdy zaczynamy ćwiczyć, jeszcze bardziej zwiększamy tę asymetrię, wykonując niektóre ćwiczenia z większą intensywnością (z reguły zawsze używamy w ćwiczeniach ręki dominującej). Może to prowadzić do nierównowagi mięśniowej, która może objawiać się na wiele różnych sposobów.

Na szczęście istnieje kilka prostych, ale skutecznych ćwiczeń, które pomogą określić mocne i słabe strony oraz pomogą osiągnąć symetrię.

Test równowagi

  1. Czy masz dominującą lewą nogę?
  2. Czy masz nogę, która jest krótsza od drugiej?
  3. Czy masz nogę, która była operowana?
  4. Czy ma Pan(i) nogę, która w przeszłości uległa urazowi?

Jeśli tak, to która to jest?

Celem tych pytań jest sprawdzenie, czy masz asymetrię ciała, niezależnie od tego, czy jest ona wynikiem urazu, czy też jest uwarunkowana genetycznie. Można to sprawdzić, wykonując następujące ruchy:

  • wykonaj przysiad i sprawdź, która noga wydaje się być bardziej elastyczna – pomoże to określić stronę dominującą
  • wykonaj przysiad i przerwij ruch do połowy, aby sprawdzić, czy jest jakaś różnica między kolanami – pomoże to określić, czy któraś z nóg jest krótsza od drugiej
  • usiądź z nogami przed sobą i unieś jedno kolano – pomoże to określić, która strona jest bardziej elastyczna i czy któraś ze stron jest słabsza.

Zawsze pamiętaj, aby wykonywać ćwiczenia na obie strony. Jeśli występuje nierównowaga, staraj się ją skorygować, wykonując te same ćwiczenia po obu stronach. Asymetria może być przyczyną bólu i urazów, więc zadbaj o nią, zanim się pogłębi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *